https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dokument-o-aktivitach-cra-v-tusetii-bude-promitan-na-12-mistech-v-cr-i-na-slovensku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Dokument o aktivitách ČRA v Tušetii bude promítán na 12 místech v ČR i na Slovensku

21. září 2017 | Česká rozvojová agentura
Dokumentární snímek Krajina kamenných věží režírovaný Kateřinou Mikulcovou byl vybrán do programu 15. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Snímek o nejrůznějších podobách české pomoci v čarokrásné oblasti na severu Gruzie bude v rámci festivalu k vidění od 7. října až do konce roku např. v Ostravě, Olomouci, Brně, Zlíně, Chomutově, Praze, ale i v Myjavě či Oščadnici.

Česká rozvojová agentura působí v horské krajině Tušetie od roku 2010. V regionu podporuje např. udržitelné hospodaření v lesích, zajištění zdravotní péče či řadu zemědělských projektů. Plán péče o chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Thušsko, primárně zaměřený na ochranu přírody, má také pozitivně přispět k ekonomickému rozvoji regionu formou udržitelného využívání včetně turismu. Zavedení elektřiny do oblasti je v tomto případě nedílnou součástí úspěchu. „Dnes solární panely usnadňují život 200 thušským domácnostem a 6 veřejným institucím. Stávající situace tak umožňuje rozvoj turistické infrastruktury a láká do malebné horské oblasti další turisty“, říká Jan Černík z ČRA, působící od ledna na zastupitelském úřadě v Tbilisi.

Právě on je jednou z hlavních postav dokumentu seznamujícího diváky s životem horalů v jedné z nejdivočejších oblastí Kavkazu a jejich snahou skloubit nároky moderního způsobu života s ochranou přírody a starých tradic. V tom jim pomáhají projekty České rozvojové agentury, např. projekt Realizace vybraných opatření z plánu péče pro CHKO Thušsko. Do Thušska jezdí každý rok pomáhat také čeští dobrovolníci, kteří kromě jiného vyznačují turistické trasy. „Zkušenost s turistickým značením v České republice je považována za nejspolehlivější a nejpropracovanější nejen v Evropě, ale i globálně, což se potvrdilo také v Thušsku,“ přibližuje Michael Hošek z Krkonošského národního parku a evropské asociace chráněných území EUROPARC Federation. Společně s kolegy vytvořil nejen pro české turisty chystající se poznat krásy Thušska na vlastní kůži mapu celého území včetně vyznačených turistických tras, která je zdarma ke stažení zde.

Pokud byste se nedostali na festivalové projekce dokumentu Krajina kamenných věží, můžete se podívat na 12minutový snímek o aktivitách ČRA v Thušsku zde: https://www.youtube.com/watch?v=kqclHjkGs2Q

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist