https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dopravni-zakazka-zrusena-radeji-znovu-a-lepe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Změna pro Liberecký kraj: Dopravní zakázka zrušena - raději znovu a lépe

30. listopadu 2016 | Změna pro Liberecký kraj
Návrh na zrušení dopravní zakázky je jakousi tečkou za jednou smutnou kapitolou veřejných zakázek na Libereckém kraji, která měla i řadu politických důsledků. Je dobré si takto na závěr připomenout hlavní mezníky.

Spousta chyb nastala už v přípravě zakázky za předminulého vedení Libereckého kraje, tehdejší podmínky byly totiž extrémně přísné až diskriminační. To tehdy kritizovala jak Změna, tak i Starostové.

Když se pak tyto strany dostaly do vedení kraje, podmínky se poněkud uvolnily a alespoň ve dvou ze tří oblastí se podstatně rozšířil počet firem, které se zakázky mohly zúčastnit.
Vyloučení nabídek s nejnižší cenou

Při vyhodnocení zakázky Rada Libereckého kraje svojí většinou vyloučila nabídky s nejnižší nabídkovou cenou. „ÚOHS potvrdil, že tento krok proběhl nezákonně, což vedlo k nekonečným průtahům. Svoji chybu hejtman nikdy neuznal, naopak se zbavil svého jediného oponenta v radě kraje, Zuzany Kocumové,“ konstatuje Jaromír Baxa.

„Výsledkem je, že v Libereckém kraji stále jezdí původní dopravci, a to za ceny výrazně vyšší, než byly ceny nabídnuté v dnes rušeném výběrovém řízení. Kraj tak přišel o desítky milionů,“ uzavírá Zuzana Kocumová.

Nicméně čeká nás nová soutěž a to je příležitost, jak začít znovu a lépe. Možností, jak zadávací řízení zlepšit, vidí Změna hned několik. „Zásadní je rozšíření počtu oblastí, které by mohly zakázku otevřít i dalším firmám. Dále bude do zadávacích podmínek možné vnést pravidla pro odměňování řidičů. Liberecký kraj má také možnost vysoutěžit dopravu v různých částech kraje na různou dobu, aby v budoucnu nemusel vybírat dopravce najednou a aby případný problém v části soutěže nenaboural objednávání dopravy v celém kraji,“ vysvětluje Josef Šedlbauer.

Dopravní obslužnost je pro Změnu zásadním tématem. Proto nabízí vedení kraje spolupráci při přípravě nového zadávacího řízení.

Zuzana Kocumová, Josef Šedlbauer, Jaromír Baxa a tým Změny pro Liberecký kraj
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist