https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dostalova-vlada-schvalila-program-na-pomoc-lidem-z-postizenych-obci-mobilni-tymy-pomohou-lidem-primo-na-miste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Dostálová: Vláda schválila program na pomoc lidem z postižených obcí, mobilní týmy pomohou lidem přímo na místě

28. června 2021 | MMR ČR
Vláda na dnešním jednání schválila pomoc pro obce a jejich občany, které zastihla ničivá živelní pohroma na jižní Moravě. Program „Živel“ pomůže lidem s financováním rekonstrukcí a obnovou obydlí, kdy mohou kombinací dotace s úvěrem (až na max. 30 let) získat až 5 milionů korun. Okamžitá záloha na demolici nebo projektovou přípravu bude ve výši až 500 tis. Kč. Vláda zároveň také vzala na vědomí dotační program pro obce, který umožní opravy obecního majetku do původního stavu. Ministerstvo zde má připraveno 420 mil. Kč.

„Zítra a pozítří projedu všechny postižené obce. S občany a starosty proberu vše, co budou potřebovat. Lidé budou mít na místě k dispozici úřednictvo, které jim pomůže, aby se k finančním zálohám dostali co možná nejdříve. Zároveň uslyšíme, jaké mají lidé problémy a jsme schopni na místo dopravit i úředníky stavebního úřadu. Tak, aby se všechno řešilo na jednom místě, aby lidé, kteří obnovují svá obydlí, nemuseli lítat někde po úřadech. My přijedeme za nimi a to se vším všudy,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodává: „zároveň stavební úřady budou mít pokyn postupovat velmi rychle při vyřizování stavebních povolení.“

Pomoc lidem
První z výše zmíněných programů, který dnes schválila vláda, je program Živel. Ten připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se Státním fondem podpory investic. Díky tomuto programu mohou lidé získat dotaci až 2 miliony korun a další až 3 miliony formou výhodného úvěru úročeného 1 % až na max. 30 let. Lidé mohou tyto peníze využít na opravy, demolice, výstavbu či pořízení jiné nemovitosti v případě, že poškozený dům musí být odstraněn. V případě nové výstavby obdrží poškozený okamžitě zálohovou dotaci ve výši 500 tis. Kč, ze které lze hradit demolici a projektovou přípravu. Další čerpání proběhne na základě předložených dokladů, které se standartně budou proplácet do 10 dnů. Žádosti začne přijímat Státní fond podpory investic 2. července 2021, od 1. července budou s vyplněním a podáním žádostí na místě pomáhat mobilní týmy SFPI.

Pomoc obcím
Dotační program Obnova obecního a krajského majetku je pak určen na opravu majetku obcí a krajů poškozených živelní pohromou. Žádosti o dotaci a investiční záměr bude schvalovat Ministerstvo pro místní rozvoj. Obce a kraje mohou předkládat i neproplacené faktury, nemusí tedy nic financovat předem. Dotace lze využít na opravy místní komunikace, chodníků, mostů, lávek, kulturních domů, škol, školek, sportovišť a veškeré další obecní či krajské infrastruktury. Obce budou moci získat dotace až do výše 90 % skutečně vynaložených nákladů, kraje až 50 %. Pokud výše vlastních nákladů všech akcí obce přesáhne 20 % obecního rozpočtu za rok 2021, může obec požádat ministryni pro místní rozvoj o výjimku na úhradu vynaložených uznatelných nákladů ve výši 100 %. V případě, že oprava není možná, lze dotaci využít i na pořízení nového majetku. Ministerstvo má pro žadatele připraveno 420 mil. Kč.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist