https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dotek-ziskal-znacku-ekologicky-setrne-sluzby-jako-prvni-v-krkonosich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SEVER Horní Maršov: DOTEK získal značku Ekologicky šetrné služby – jako první v Krkonoších!

1. května 2016 | SEVER Horní Maršov
Autor: Anna Čtvrtníková, tel: 603 463 502
Po mnohaměsíčním úsilí získal dům DOTEK v Horním Maršově hned dvě prestižní ekoznačky: evropskou značku Ecolabel - The Flower (Květina) a českou značku Ekologicky šetrná služba. Zařadil se tak po bok zatím pouze 4 pražským hotelům a jednoho moravského ekocentra, které podobné označení mohou používat. Obě tato ocenění zapůjčuje na dobu určitou Ministerstvo životního prostředí ČR. Tyto značky garantují, že uvedené turistické ubytovací služby v domě DOTEK splňují ta nejnáročnější ekologická kritéria v oblasti ochrany životního prostředí.

Východní Krkonoše jsou turisticky atraktivní oblastí, zároveň však leží ve velmi cenném přírodním prostředí Krkonošského národního parku. Jejich hlavním problémem do budoucnosti se tak stává udržitelnost cestovního ruchu, neboť dopady sezónního pobytu takového množství lidí silně zatěžuje místní křehký ekosystém. Dům DOTEK je tak prvním certifikovaným ubytovacím zařízením v Krkonoších, které splňuje podmínky pro realizaci opravdu šetrného turismu.

Turistická ubytovací zařízení oceněná evropskou značkou „The Flower“ mají nižší spotřebu vody a energie; odpad produkovaný takovými zařízeními je pečlivě tříděn a (tam, kde je to možné) vhodným způsobem likvidován; používají především takové látky, které jsou v menší míře nebezpečné vůči životnímu prostředí; hostům jsou poskytovány informace týkající se ochrany životního prostředí; ručníky a ložní prádlo jsou vyměňovány pouze jednou či dvakrát týdně (pokud není častější výměna nezbytná); personál je vyškolen k co nejšetrnějšímu používání dezinfekčních látek; vypínání osvětlení a topení je regulováno automatickými systémy; personál je vyškolen, aby třídil a likvidoval nebezpečný odpad; zacházejí s odpadní vodou způsobem šetrným vůči životnímu prostředí.

Česká značka Ekologicky šetrná služba se uděluje za splnění podobných parametrů, tedy využívání obnovitelných zdrojů energie, vhodný výběr dodavatelů, kteří berou ohled na životní prostředí, důraz na úspory vody a elektrické energie, předcházení vzniku odpadů a používání ekologicky šetrných výrobků označených ekoznačkou.
Více informací najdete na stránkách poskytovatele těchto značení – české informační agentury životního prostředí www.cenia.cz nebo na stránkách evropské ekoznačky http://www.ecolabelindex.com/.

A jak probíhala příprava na odborné audity v šetrném domu DOTEK? „Po ukončení rekonstrukce ekocentra DOTEK v létě 2013 nám bylo jasné, že se pokusíme získat ekoznačku. SEVER Horní Maršov provozuje také Středisko ekologické výchovy v budově ZŠ Horní Maršov. Žádost jsme tedy rozšířili i o tyto prostory,“ říká provozní domu DOTEK, osoba odpovědná za úspěšnou certifikaci, pan Pavel Vojtěch: „Nastalo rozhodování, zda zažádáme o ekoznačku českou, evropskou nebo o obě. Nakonec jsme se rozhodli pro obě. Samotná žádost obsahuje devadesát kritérií, z nichž 29 je povinných. U zbývajících jednašedesáti je nutno dosáhnout nejméně dvaceti bodů, což u nás znamenalo pokusit se splnit dalších sedmnáct kritérií v objektu DOTEK. Podobná situace nastala i se Střediskem v ZŠ. Vzhledem k velkému množství externích revizí a kontrol se schvalovací proces protáhl na necelé dva roky. Dnes máme ekoznačky schválené, podepsané a každý rok budeme jejich držení obhajovat,“ dodává Vojtěch.

Ekologicky šetrný dům DOTEK je sídlem neziskové organizace SEVER, která se věnuje již více jak 20 let ekologické výchově žáků i dospělých. V tomto roce se SEVER stal navíc i certifikovaným ekocentrem a může se tak chlubit prověřenými vzdělávacími programy i lektory. Více o certifikace na http://www.certifikace-sev.cz/.

Ekologicky šetrný dům DOTEK nabízí široké veřejnosti nejen služby turistického ubytování, ale i výborné lokální kuchyně nebo obchůdku s regionálními výrobky. V Infokoloniálu DOTEK získáte zajímavé informace o východních Krkonoších, tipy na zajímavé výlety Cesty na DOTEK nebo Programy na DOTEK s environmentální tematikou.

Ubytování v domě DOTEK je vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak pro větší skupiny, které jedou do Krkonoš za odpočinkem, pracovním setkáním či školením nebo vzděláváním. Více z nabídky domu DOTEK najdete na stránkách organizace SEVER http://sever.ekologickavychova.cz/dotek/ubytovani-stravovani-pronajem/.
Anna Čtvrtníková, tel: 603 463 502 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist