Dalibor Dostál "> Dvě rezervace v jižních Čechách budou mít díky společnosti JRD nová stáda velkých kopytníků - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dve-rezervace-v-jiznich-cechach-budou-mit-diky-spolecnosti-jrd-nova-stada-velkych-kopytniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Dvě rezervace v jižních Čechách budou mít díky společnosti JRD nová stáda velkých kopytníků

24. května 2024 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Nová stáda zubrů a divokých koní pro dvě jihočeské rezervace velkých kopytníků. To je výsledek benefičního koncertu, který uspořádala společnost JRD. Této příležitosti využil její majitel a zakladatel Jan Řežáb k zakoupení prvního zubra v rámci oslavy svých narozenin.

„Na udržitelnost se zaměřujeme ve všech oborech našeho podnikání. Proto jsem chtěl i náš benefiční koncert JRD spojit s podporou konkrétního smysluplného projektu v oblasti ochrany a regenerace české přírody,“ vysvětlil Jan Řežáb důvod, proč JRD benefiční koncert uspořádala.

Velcí kopytníci pomáhají s obnovou přírody ve dvou klíčových oblastech. Dokáží obnovovat biologickou rozmanitost na velkých plochách krajiny a zároveň přispívají k adaptaci krajiny na změny klimatu. Vědecké studie v posledních letech zjistily, že pastevní ekosystémy velkých kopytníků dokáží vázat o padesát procent více uhlíku než lesy. Právě rezervace velkých kopytníků jsou tak klíčovým prvkem k záchraně biodiverzity a ochraně klimatu.

„Společnosti JRD, jejímu zakladateli Janu Řežábovi i všem, kteří v rámci benefičního koncertu věnovali finanční prostředky na stáda zubrů a divokých koní, bychom chtěli velice poděkovat. Úbytek biologické rozmanitosti i změny klimatu patří k největším výzvám, kterým i naše společnost čelí. Jsme proto velmi rádi, že se v rámci benefice podařilo získat tak významnou podporu na projekt, který pomáhá obě tato zásadní témata řešit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která se zakládání rezervací velkých kopytníků věnuje ve spolupráci s vědci od roku 2015. „Velká část českých firem je při podpoře projektů v oblasti biodiverzity zatím stále poměrně bezradná, věříme, že je příklad JRD může inspirovat,“ doplnil Dalibor Dostál.

Benefici pro společnost JRD zajistila Nadace Via. Ta na portálu Darujme.cz připravila speciální sbírku. Díky tomu se podařilo na zubry a divoké koně celkem vybrat 565 tisíc korun. „Se společností JRD spolupracujeme dlouhodobě, v rámci Nadace Via spravujeme Fond pro udržitelný život, jehož prostřednictvím JRD podporuje projekty v oblasti udržitelnosti a zdravého životního stylu. Jsme rádi, že se i benefiční koncert setkal s takovým zájmem a větší část prostředků se díky příspěvkům od pozvaných hostů podařilo vybrat dlouho před slavnostním večerem,“ popsal Lukáš Hejna, který v rámci Nadace Via koordinuje dárcovské projekty. Skupina tří zubrů a čtyř divokých koní se na jih Čech vydá v příštích dnech.

Rezervace velkých kopytníků se probojovaly do finále soutěže o ekologické Oskary, veřejnost může pro zubry a divoké koně hlasovat na https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.
Dalibor Dostál, tel: 420606635303
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist