https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dvojaky-postoj-cr-ve-vyjednavani-o-spolecne-zemedelske-politice-po-roce-2020-se-nemusi-vyplatit-varuji-pirati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Dvojaký postoj ČR ve vyjednávání o Společné zemědělské politice po roce 2020 se nemusí vyplatit, varují Piráti

28. března 2018 | Pirátská strana
Společná zemědělská politika po roce 2020 v EU byla dnešním tématem na schůzi sněmovního Zemědělského výboru. Vláda ČR chce, aby EU nekladla požadavek na zastropování přímých plateb, které jdou z rozpočtu unie. Zároveň ale požaduje regulaci výše národních dotací jednotlivých států. Piráti tento přístup považují za riskantní a schizofrenní. Snižuje podle nich šance na vyjednání důstojných podmínek pro české zemědělce.

„Odpor Ministerstva zemědělství ČR k myšlence zastropování přímých plateb je dlouho známý a nezměnila na něm nic ani výměna ministra. Podle Vlády ČR by o zastropování přímých plateb z peněz EU měly rozhodovat jednotlivé státy samy. Respektujeme ale většinu ve Sněmovně, kterou můžou změnit až příští volby. Budoucnost zemědělství vidíme zejména v podpoře menších a šetrně hospodařících zemědělců a rodinných farem,“ komentuje místopředseda Zemědělského výboru Radek Holomčík.

Zároveň Vláda ČR hájí narovnání míry podpory národních dotací, tedy výše zemědělských dotací z národních rozpočtů. Podle ČR by EU měla nařídit všem státům jejich jednotnou výši, aby nedocházelo ke zvýhodňování zemědělců z bohatších států. Piráti považují tuto kombinaci částečné rovnosti a částečné volnosti za nešťastnou: „Obáváme se, že současný přístup vlády a většiny ve Sněmovně nejenže nepomůže vyjednat smysluplné podmínky v Společné zemědělské politice po roce 2020, ale způsobí, že se nevyjedná vůbec nic. Nakonec znevýhodní zejména menší české zemědělce na spoustu let dopředu,“ dodává další pirátský člen výboru Jan Pošvář.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist