Alena Veselá "> Efektivní hospodaření s dešťovou vodou začíná správnou střešní krytinou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/efektivni-hospodareni-s-destovou-vodou-zacina-spravnou-stresni-krytinou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Aquanix s.r.o.: Efektivní hospodaření s dešťovou vodou začíná správnou střešní krytinou

5. května 2023 | Aquanix s.r.o.
Autor: Alena Veselá, tel: 724685375
Efektivní hospodaření s dešťovou vodou začíná správnou střešní krytinou
Sběr dešťové vody na vlastním pozemku je mezi majiteli nemovitostí už poměrně běžnou praxí – finanční a ekologické výhody je vedou k instalacím podzemních i nadzemních nádrží, do kterých akumulují dešťovou vodu přímo ze střešních ploch. Lze však bezpečně sbírat
a následně využívat vodu ze všech typů střech? Technický specialista z Aquanixu pomůže identifikovat vhodné a nevhodné druhy střešních krytin pro sběr dešťové vody.
Odborníci a ekologové často vyzývají ke sběru dešťové vody a jejímu „skladování“ pro pozdější využití, málo kdy ale zdůrazňují, že není možné jen tak pořídit nádrž a začít sbírat vodu bez obav. Před sběrem srážkové vody je totiž nutné splnit a ověřit určitá kritéria, díky kterým bude následné využívání dešťové vody bezpečné. Jedním z takových kritérií je výběr správného materiálu pro střešní krytinu.
„U novostaveb se na pozdější využití dešťovky dbá již při plánování výstavby a střešní materiál je vybírán tak, aby kvalitu vody nijak neohrožoval,“ říká technický specialista společnosti Aquanix Ing. František Krpata, a dodává: „Naopak u stávajících domů se po rozhodnutí hospodařit s dešťovkou všichni věnují výběru nádrže, málokoho však napadne podívat se na střešní krytinu a na to, zda se pro sběr vody vůbec hodí. Mnoho materiálů totiž může vodu kontaminovat a její následné využití již není vhodné.“ Které typy střešních materiálů tedy jsou pro dešťovou vodu vyhovující a které naopak ne?
Vhodné střešní krytiny pro sběr dešťové vody
Mezi vhodné typy střešních krytin pro sběr dešťové vody patří ty, které neobsahují žádné toxické látky a nemají žádnou povrchovou úpravu, která by vodu jakýmkoli způsobem kontaminovala. Jedná se například o:
Keramické tašky
Relativně hladký povrch, jehož hlavní výhodou je snazší odtok vody a minimální riziko její kontaminace, je jednou z předních vlastností keramických tašek. „Keramika je pro střešní krytinu dobrou volbou. Při výrobě tašek se nepoužívají žádné škodlivé látky, které by mohly později ovlivňovat kvalitu dešťové vody,“ vysvětluje František Krpata. Přesto je pro zachování hodnot vody potřeba věnovat pozornost pravidelnému čištění střechy a okapových svodů.
Betonové krytiny
Betonové krytiny bez pigmentů či povrchových úprav nabízejí sběru srážkové vody poměrně dobré podmínky. „Vysoká pevnost a odolnost vůči poškození dělá z betonových krytin v posledních letech oblíbený materiál pro zastřešení domů a staveb. Při sběru dešťové vody z betonových krytin je třeba pouze zajistit, aby byly čisté a neobsahovaly žádné nebezpečné látky,“ upozorňuje František Krpata.
Plechové krytiny s povrchovou úpravou
Plechové krytiny s povrchovou úpravou jsou pro sběr dešťové vody označovány jako jedny z nejlepších. Absence uvolňujících se škodlivých látek a téměř dokonalá hladkost umožňují pohodlný sběr vody bez strachů o zachování její kvality. „Kovové krytiny s jednoduchou instalací a relativně příznivou cenou disponují silnou odolností vůči poškození a mají velmi snadnou údržbu, i proto jsou uživatelsky přívětivé,“ říká specialista František Krpata.

Šindele
Materiály pro výrobu šindelových střech mohou být různé – bitumenové, dřevěné, betonové nebo kupříkladu kovové. Pokud jsou šindele ze zdravotně nezávadných materiálů či jsou ošetřeny proti únikům nežádoucích látek, splňují podmínky pro sběr srážkové vody. „Při sběru dešťové vody ze šindelových střech je důležitá pravidelná kontrola jejich stavu. Vynechání potřebných oprav může způsobit ztrátu kvality dešťové vody. Problémem mohou být jen bitumenové šindele s granulátovým posypem, který se postupně uvolňuje a zanáší tak filtrační prvky systému,“ vysvětluje František Krpata z Aquanixu.
Krytiny z PVC
„Střešní krytiny z umělého PVC materiálu nejsou absorpční a mají perfektně hladký povrch, což jsou pro bezproblémový sběr dešťové vody ze střechy klíčové vlastnosti,“ říká František Krpata. PVC krytiny jsou lehké, relativně levné, snadno udržovatelné a lze je zakoupit v různých barvách a tvarech. Při správné instalaci a údržbě je z PVC střechy možné sbírat dešťovku desítky let.
TIP Aquanixu: Při výběru jakéhokoli materiálu střešní krytiny je dobré si jeho nezávadnost ověřit.
Méně vhodné střešní krytiny pro sběr dešťové vody
Do tohoto typu střech se řadí krytiny, které dešťovou vodu obohatí o další nevhodné látky a živiny, které mohou mít následně negativní vliv na její kvalitu a skladování. Dále dochází k častějšímu zanášení filtrů a nádrží – s tím je spojena i častější údržba. V neposlední řadě může dojít při delším zdržení vody v nádrži k jejímu zápachu, který (obzvláště na toaletách) není přípustný.
Zelené krytiny
Střechy s rostlinným porostem neboli zelené střechy mají velmi vysokou absorpci vody, navíc mohou obsahovat organické látky z rostlin a substrátu (například pesticidy a herbicidy), které se posléze uvolňují do vody, včetně jemných mechanických částic. Dalším problémem jsou nečistoty typu prach, pyl nebo listí, které se ve střeše mohou dlouhodobě usazovat a tím zhoršovat kvalitu vody, případně zanášet či ucpávat vodovodní cesty. „Ze zelených střech lze dešťovku pro budoucí využití sbírat jen s opravdu precizní filtrací,“ radí František Krpata z Aquanixu.
Dřevěné krytiny
„Dřevěné střechy jsou náchylné k hnilobě a houbovým infekcím, což může vést k růstu bakterií
a mikroorganismů v dešťové vodě. Stejně jako zelené střechy mají poměrně vysokou absorpci vody,“ uvádí František Krpata. Hrubý a nerovný povrch způsobuje, že se dešťová voda hromadí v trhlinách či jiných nedokonalostech a zvyšuje riziko vzniku bakterií a dalších znečišťujících látek.
Ploché střechy
Na plochých střechách dochází oproti střechám s klesajícím sklonem ke stagnaci vody, která je náchylnější ke znečištění a tvorbě bakterií či jiných mikroorganismů. „V případě plochých střech je kromě vhodného střešního materiálu nutné mít správně vyřešený odtok vody do střešních vpustí. Nejenže se tím ochrání voda před případným znečištěním, ale zároveň se eliminuje tlak, který je na střechu vyvíjen z množství usazené vody. Poté lze s dostatečnou filtrací srážkovou vodu z plochých střech využít,“ doplňuje specialista František Krpata z Aquanixu.

Nevhodné střešní krytiny pro sběr dešťové vody
Ze střech, které ze sebe uvolňují nebezpečné látky či dávají prostor pro bujení nežádoucích patogenů není vhodné dešťovou vodu sbírat. Při využití kontaminované vody na zálivku zahrady se jedlé rostliny a plody stávají zdraví nebezpečné. Při využití v domě na splachování toalet zase způsobuje znečištěná voda nepříjemný zápach a může zapříčinit i neprůchodnost vodovodu. Nevhodné materiály pro sběr srážkové vody například jsou:
Asfaltové krytiny s obsahem dehtu
„Staré asfaltové střešní krytiny jsou na střechách dosud k vidění. Bohužel však obsahují dehet a ten toxické polyaromatické uhlovodíky, které připravují dešťovou vodu o její nezávadnost. Mimo to je povrch střechy velmi hrubý, tím přispívá ke hromadění vody v trhlinách a dalších nerovnostech, kde pak dochází ke kontaminaci dešťové vody,“ vysvětluje specialista František Krpata. Možné uvolňující se chemikálie vylučují asfaltové povrchy ze seznamu vhodných krytin.
Azbestocementové krytiny
Tento typ krytin obsahuje vlákna azbestu, který je životu nebezpečný a je považován za silně karcinogenní látku. „Nejznámějším a hojně využívaným byl v minulosti eternit a velkoformátové vlnité šablony. Vlákna azbestu mohou způsobit velmi vážné zdravotní problémy, jako je například rakovina plic. Azbestová vlákna se uvolňují při běžném zvětrávání nebo při mechanickém kontaktu a znečišťují dešťovou vodu ihned po jejím dopadu na střechu,“ varuje František Krpata a označuje azbestocementové krytiny jako silně nevhodné pro sběr dešťové vody.
Přesto, že některé materiály střešních krytin nejsou považovány pro sběr dešťové vody za zcela vhodné, vždy existuje způsob, jakým lze střechu upravit a tuto možnost zajistit.
TIP Aquanixu: I s doporučenou střešní krytinou je při sběru dešťové vody vždy potřeba dbát na dostatečnou filtraci, která zajistí bezproblémové využívání dešťovky na zahradě i v domě.
Alena Veselá, tel: 724685375
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist