Monika Brindzáková "> EKOFILM má svého vítěze. Je jím dokument Hluboko: pravá cena těžby v oceánech - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekofilm-ma-sveho-viteze.je-jim-dokument-hluboko-prava-cena-tezby-v-oceanech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MFF Ekofilm: EKOFILM má svého vítěze. Je jím dokument Hluboko: pravá cena těžby v oceánech

14. října 2022 | MFF Ekofilm
Autor: Monika Brindzáková, tel: 604 309 711
EKOFILM už zná své vítěze. Porota rozhodla o nejlepších snímcích z finálové pětadvacítky. Dokumenty byly oceněny celkem ve třech kategoriích – Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy a byla udělena Hlavní cena ministryně životního prostředí za nejlepší film a Cena prezidenta festivalu.

Původně 243 přihlášených filmů v celkové délce více než 112 hodin. Z těch dramaturgický tým vybral 25 snímků z 15 zemí světa, které mohli návštěvníci vidět v průběhu 48. ročníku filmového festivalu EKOFILM v Brně. Z nich pak porota vybrala pět, které získaly cenu.

Hluboko: pravá cena těžby v oceánech je název filmu, který letos obdržel Hlavní cenu ministryně životního prostředí za nejlepší film. Jedna z hlavních cen letošního festivalu EKOFILM tak putuje do Nizozemska, konkrétně režisérovi Maartenu van Rouveroyi. „Hluboký oceán je největším, nejméně prozkoumaným a posledním nedotčeným ekosystémem. Není jen místem života milionů druhů neuvěřitelně pestrých organismů, ale také ložiskem vzácných kovů, které jsou v hledáčku těžebních společností. Komerční hlubokomořská těžba by pravděpodobně vedla k nenávratné devastaci skrytého srdce planety, bez kterého by nebyla Země domovem pro živé organismy. Tedy ani pro člověka. Vítězný dokument je vztyčeným ukazováčkem pro to, aby hlubokému oceánu zůstala zachována jeho nedotčenost, na ní závisí i naše existence,“ komentovala udělení ceny ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Na vypalování bolívijských lesů se zaměřil dokument Incendios. Za zpracování obdržel Cenu prezidenta festivalu. „V Bolívii je vypalování lesů stále legální a rozsáhlé ničivé požáry tak často sužují zemi. Český dokumentarista Martin Trabalík a bolivijská režisérka Geraldine Zambrana Velez se s kamerou vydali do první linie boje s ohněm mezi dobrovolné hasiče, kteří dělají vše pro to, aby oheň udrželi pod kontrolou. Hasiči však nestojí pouze proti přírodnímu živlu, ale především proti bezohlednému odlesňování. Film je velmi sugestivním mementem pro naši společnost,“ uvedl prezident festivalu Laco Miko.

V sekci Krásy přírody zabodoval film Bylo jednou jedno moře… pojednávající o mizení Aralského moře. Autorkou slovenského dokumentu je Joanna Kozuch. „Bylo jednou jedno moře… je mozaikou vzpomínek, z nichž režisérka Joanna Kozuch skládá působivý obraz jedné z největších ekologických katastrof posledního století. Krátký animovaný dokument nevypráví jen o umírání Aralského jezera, ale obecněji také o varovných důsledcích nedomyšlených lidských zásahů do přírody a bezmoci jednotlivců vůči bezohledným politickým rozhodnutím,“ popisuje porotce Martin Šrajer.

Kategorii Krásy přírody zcela ovládl snímek íránského režisére Farshida Azariho Kapky života. „Jedná se o meditativní observační dokument, který v překotné době nabízí, co všichni potřebujeme – zpomalení. Zároveň nabízí východisko pro krizi klimatu. Dokládá totiž nejen propojenost mezi světem přírody a světem člověkem a také to, že změna může a musí přijít od každého z nás,“ shrnuje porotce Jan Svatoš.

Tématem recyklace se zabýval snímek, který porota ocenila v kategorii Středoevropské filmy. Mýtus o recyklaci vznikl v Německu pod taktovkou režisérů Toma Costella a Benedicta Wermtera. „Německý dokument Mýtus o recyklaci poutavou formou investigativní reportáže rozkrývá, kde ve skutečnosti končí odpad určený k recyklaci. Znepokojivá odhalení ukazují, jak velké společnosti překrucují fakta o recyklování a šálí spotřebitele, aby mohly dál růst a pokračovat ve znečišťování životního prostředí. Film nabízí varovný a cenný vhled do světa velkého byznysu a greenwashingu,“ říká porotce Martin Šrajer.

Pořadatelem filmového festivalu EKOFILM je Ministerstvo životního prostředí. Festival je podpořen i statutárním městem Brnem a společností SAKO Brno. Festival se koná pod záštitou ministryně životního prostředí Ing. Bc. Anny Hubáčkové, ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D., hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha, primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové, starosty městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla, rektora Masarykovy univerzity prof. Martina Bareše a rektora Mendelovy univerzity prof. Dr. Ing. Jana Mareše.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist