Jitka Martínková "> Ekologické organizace se setkaly s prezidentem Petrem Pavlem. Shodli se na významu klimatických témat a možnostech spolupráce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekologicke-organizace-se-setkaly-s-prezidentem-petrem-pavlem.shodli-se-na-vyznamu-klimatickych-temat-a-moznostech-spoluprace-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice a Zelený kruh: Ekologické organizace se setkaly s prezidentem Petrem Pavlem. Shodli se na významu klimatických témat a možnostech spolupráce

25. dubna 2023 | Klimatická koalice a Zelený kruh
Autor: Jitka Martínková, tel: 728 399 452
Díky společnému setkání při příležitosti Dne Země se po 20 letech znovu otevírá společný dialog mezi ekologickými nevládními organizacemi a prezidentem republiky. Tématem byla role neziskových organizací ve společnosti a jejich zapojení při tvorbě a implementaci veřejných politik. Prezident a ekologické organizace shodně vnímají význam ekologie a potřebu ukazovat praktická řešení, dohodli se také na konkrétních krocích další spolupráce.

Obě strany se shodly na zájmu nastolovat témata životního prostředí a spolupracovat v rámci prezidentových návštěv v regionech. Pražský hrad by se také mohl stát místem pro celospolečenská setkávání k tématům ochrany přírody, klimatu i zelené transformace české a evropské ekonomiky, jít vlastním příkladem a přispět k environmentálnímu vzdělávání a osvětě.

“Zelený kruh i Klimatická koalice a jejich členské organizace jsou připraveny prezidenta v těchto ohledech podpořit, nabídnout svou širokou expertízu a dál rozvíjet spolupráci”, potvrzují zástupci Zeleného kruhu a Klimatické koalice Michal Novotný a Barbora Kachtík Valešová.

“Dnešní environmentální výzvy mají většinou globální rozměr a jejich řešení vyžaduje i globální spolupráci. S prezidentem Pavlem jsme se shodli, že je klíčové, aby jako hlava státu akcentoval na schůzkách se zahraničními protějšky kromě ekonomické spolupráce a bezpečnostních otázek i ochranu životního prostředí, klimatickou krizi a úbytek biodiverzity,” říká Zahide Tuğba Şenterzi, ředitelka Greenpeace ČR.

Na programu byla také debata k tématům ochrany přírody a krajiny, biodiverzity. “Téma zničené půdy a lidským hospodařením zdevastované krajiny a lesů je mezi lidmi živé, máme zde ambiciózní závazky na globální i evropské úrovni, ale adekvátní akce české státní správy stále chybí. Problémem je malá schopnost ministerstev se domluvit mezi sebou a jejich podléhání zájmům firem, kterým jde především o krátkodobý zisk.”, řekla Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA.

Dalším tématem byl odklon od fosilních paliv a udržitelná doprava. Edvard Sequens, energetický konzultant v Calle – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Potěšilo nás, že se prezident Petr Pavel hlásí k potřebě ochrany klimatu a s tím související ekologické modernizace našeho hospodářství. Připomněli jsme mu potřebu zásadní transformace naší energetiky, která musí být rychlá, ambiciózní, s evropským rozměrem a zároveň sociálně spravedlivá.” Petra Syrová, předsedkyně organizace Pěšky městem doplnila, že “součástí transformace dopravy musi být i podpora pěší a cyklistické dopravy v souladu s konceptem měst krátkých vzdáleností.”Zelený kruh sdružuje 91 ekologických nevládních organizací působících v České republice. Asociace se věnuje plošnému monitorování zákonů a politik, koordinuje legislativní kampaně a poskytuje aktivní podporu při advokační činnosti zaměřené na zachování kvalitní ochrany životního prostředí a vysoké úrovně občanských práv v rozhodovacích procesech.Více informací naleznete na www.zelenykruh.cz/o-nas.

Klimatická koalice je platformou českých nestátních neziskových organizací i neformálních iniciativ, které se zabývají zejména ochranou klimatu a životního prostředí, zmírňováním klimatické krize a přizpůsobováním se jejím dopadům, společenskými aspekty klimatické krize, rozvojovou spoluprací a humanitární pomocí. Vznikla v roce 2007 a dnes sdružuje 60 organizací. Informace o Klimatické koalice najdete na https://klimatickakoalice.cz/.


Kontakty:
Michal Novotný, Zelený kruh, 603 713 802, michal.novotny@zelenykruh.cz
Jitka Martínková, Klimatická koalice, 728 399 452, jitka.martinkova@klimatickakoalice.cz
Anna Kárníková, Hnutí DUHA, 773 768 769, anna.karnikova@hnutiduha.cz
Zahide Tuğba Şenterzi, Greenpeace ČR, 734 620 841, zahide.senterzi@greenpeace.org
Jitka Martínková, tel: 728 399 452
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist