https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekologicke-organizace-vitaji-rozhodnuti-vlady-nepripojit-se-k-zalobe-polsko-vs-ciste-ovzdusi-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Frank Bold: Ekologické organizace vítají rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polsko vs. čisté ovzduší EU

17. ledna 2018 | Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Frank Bold
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Vláda právě rozhodla o tom, že se Česká republika nepřipojí ke kontroverzní žalobě Polska proti novým evropským emisním limitů, které mají zlepšit ovzduší a chránit naše zdraví.

Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA toto rozhodnutí vlády vítají a apelují na ni, aby nejen bránila destrukci emisních limitů, ale hlavně aby zajistila, že je budou české elektrárny muset splnit a tím zlepšit ovzduší v ČR. Limity jsou přitom podstatně mírnější, než jaké platí v Číně. [1]

Organizace včera ráno odhalily a zveřejnily informaci o tom, že ministr průmyslu Tomáš Hüner na poslední chvíli předložil vládě návrh na připojení se k polské žalobě, aniž by to bylo ve veřejném programu vlády. Následně požadovaly, aby vláda tento škodlivý krok odmítla.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR:
"Oceňujeme, že vláda dala přednost ochraně zdraví občanů a čistému vzduchu před zisky Křetínského, Tykače a ČEZu. Doufáme, že pan ministr Hüner se z této zkušenosti poučí a příště se podobných velmi špatných nápadů zdrží."

Laura Haiselová, právnička Frank Bold:
"Z právního hlediska dává rozhodnutí České republiky nepřipojit se k polské žalobě smysl. Argumenty, na kterých Polsko staví svoji žalobu, jsou poměrně slabé, především procedurálního charakteru. Česká republika se dnes zařadila mezi vyspělé evropské země, které mají zájem o čisté ovzduší."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, říká:
"Odmítnutím podpory pro kontroverzní polskou žalobu, která se snaží překazit zlepšování stavu evropského ovzduší složila vláda Andreje Babiše první zkoušku ze své ekologické politiky, kde slibuje útlum uhlí a řešení smogu. Nyní uvidíme, zda dokáže navázat a svoje sliby naplnit. Tedy jestli bude motivovat lidi, aby se zbavili uhelných kotlů a kamen, jestli donutí uhelné elektrárny k snížení znečištění a nebude jim dávat výjimky z evropských limitů či jestli zvýší poplatek z vytěženého hnědého uhlí, aby stát nepřicházel zkrátka a uhlím se přestalo plýtvat."


Kontakty:
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Laura Haiselová, Frank Bold, 720 163 030, laura.haiselova@frankbold.org
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky pro editory:
[1] Nové limity jsou uvedeny v technickém dokumentu Závěry o BAT (Best Available Techniques), který pro modernizaci elektráren bere v potaz nejlepší současně dostupné technologie. Protože uhelné firmy hlasitě promlouvaly už do rozhodování o tomto dokumentu, výsledná verze je kompromisní a k provozovatelům elektráren mírná. Máme tak například mnohem benevolentnější pravidla pro vypouštění škodlivin, než jaké si na ochranu zdraví svých občanů schválila Čína. České uhelné elektrárny nesplňují nové limity především u oxidů dusíku, kde došlo k mírnému snížení z původních 200 na nynějších 175 mg/Nm3. Pro srovnání - v Číně, která je dnes největším znečišťovatelem na světě, platí 100 mg/Nm3. (Podrobnosti v angličitně viz zde.)
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist