Ekologický právní servis "> Ekologický právní servis podal žalobu v kauze NEMAK- továrna na výrobu hliníkových hlav motorů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekologicky-pravni-servis-podal-zalobu-v-kauze-nemak-tovarna-na-vyrobu-hlinikovych-hlav-motoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis: Ekologický právní servis podal žalobu v kauze NEMAK- továrna na výrobu hliníkových hlav motorů

Ekologický právní servis (EPS) dnes podal žalobu ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem, aby přezkoumal rozhodnutí Okresního úřadu v Mostě, kterým bylo potvrzeno rozhodnutí o schválení investičního záměru na továrnu těžkého průmyslu společnosti NEMAK uprostřed zemědělské oblasti, která jako jediná na Mostecku nebyla postižena těžbou hnědého uhlí a průmyslovou výrobou.
EPS v žalobě namítá zvláště nezákonnosti, kterých se dopustilo ministerstvo životního prostředí při vydávání souhlasu s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu. „ Z postupu ministerstva vyplývá, že jednalo pod silným politickým tlakem. K rozhodnutí o souhlasu s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu si totiž neopatřilo ani zákonem požadované podklady“, říká Mgr. Vítězslav Dohnal z EPS. Rozhodnutí okresního úřadu bylo vydáno navzdory tomu, že chyběly zákonem požadovaná stasnoviska dotčených orgánů státní správy, jakým je např. stanovisko k ochraně ovzduší či souhlas se zásahem do krajinného rázu.
V žalobě je dále namítána podjatost úředníků, kteří o umístění stavby rozhodovali. Vše nasvědčuje tomu, že město Most zneužilo nedokonalé konstrukce zákona o obcích a podalo místo soukromé firmy NEMAK Europe s.r.o. návrh na vydání územního rozhodnutí na problematickou stavbu. Úředníci, kteří o stavbě rozhodovali jsou přitom zaměstnanci města. Je proto jasné, že při posuzování návrhu města mohli být lehce ovlivnitelní. „Navrhli jsme proto soudu, aby celou věc předložil Ústavnímu soudu ČR na posouzení, neboť zákon o obcích přímo vybízí ke zneužití a není proto divu, že město Most této situace využilo“ říká Pavel Franc z EPS.
Od počátku EPS poukazoval na možnost vhodnějšího umístnění továrny a to jak z hlediska ekologického, tak i ekonomického. „Okresní úřad stejně jako město se tím však odmítlo zabývat. Nesetkali jsme se s jediným racionálním argumentem, který by vysvětloval tak krajně nevhodné umístnění továrny. Jenom inženýrské sítě budou muset být přivedeny z pěti kilometrové vzdálenosti. To však nikomu nevadí, protože náklady bude hradit stát“, upozorňuje Pavel Franc.
V souvislosti s celou kauzou dochází současně k cílenému dezinformování veřejnosti. NEMAK Europe s.r.o. totiž prohlašuje, že v první fázi vybuduje závod na výrobu 1,6 milionu motorových hlav, kde zaměstná 530 lidí. Schválená stavba, proti které EPS podává žalobu přitom může zaměstnat pouze 86 lidí. Podle expertizy, kterou si EPS nechalo zpracovat lze v závodě produkovat kolem 500-600 tis. motorových hlav a to teprve po podstatném rozšíření závodu.


kontakt: Pavel Franc, EPS, mobil: 0608/ 719 535; 05/ 575229; fax: 05/45214429;
email: eps.brno@ecn.cz ; Bratislavská 31, 602 00Brno
Vítězslav Dohnal, EPS, tel.: 0608/ 721 7080; fax: 0361/254866; e-mail: eps.tabor@ecn.cz, Kostnická 1324, 390 01 Tábor


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist