https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekologove-upozornuji-kanal-dunaj-odra-labe-porusuje-mezinarodni-zavazky-ceska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Ekologové upozorňují: Kanál Dunaj-Odra-Labe porušuje mezinárodní závazky Česka

15. prosince 2020 | Strana zelených
Ekologové sdružení v Českém ramsarském výboru (ČRV) upozorňují, že plány výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe jsou v rozporu s mezinárodními závazky České republiky. Konkrétně jde o naplňování tzv. Ramsarské úmluvy, kterou se Česko zavázalo chránit významné mokřady. Ramsarský výbor dle mezinárodních pravidel UNESCO dohlíží na naplňování dohody v členských zemích.

Předseda tohoto výboru a známý ekolog Mojmír Vlašín zaslal ministrovi životního prostředí dopis, ve kterém jej na porušení mezinárodních závazků upozorňuje. “Záměr splavnění řeky Odry od Ostravy po stání hranici ve všech možných variantách považuje ČRV za škodlivý životnímu prostředí a ve svém důsledku odporující cílům stanoveným v Ramsarské úmluvě”, píše se mimo jiné v tomto dopise, jehož celé znění si můžete stáhnout zde (PDF): https://www.zeleni.cz/wp-content/uploads/2020/12/Stanovisko-fin-hlas.pdf

Předmětem Ramsarské úmluvy je ochrana významných mokřadů, zejména jako prostředí pro život ptactva. “V případě kanálu D-O-L jsou ohroženy zejména Přírodní památka Hraniční meandry Odry a předměty ochrany Ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší,” upozorňuje ekolog a člen Strany zelených Mojmír Vlašín. “Z hlediska vlivu na vodní režim údolí nivy Odry má uvažovaná stavba katastrofální následky na úroveň hladiny podzemních vod v nivě,” dodal.

Jak se píše ve vyjádření, stavba kanálu významně negativně ovlivní režim všech vodních toků v povodí – v soustavě nádrží se stojatou vodou, do kterých bude s vysokou pravděpodobností nutno vodu zpětně přečerpávat, se v krajině naplno projeví problémy, které známe z rybníků a údolních nádrží, tzn. eutrofie až hypertrofie spojená např. kyslíkovými deficity, rozvojem sinic apod. Dlouhodobé změny vodního režimu tak povedou k ohrožení mokřadních ekosystémů.

Český ramsarský výbor odeslal své vyjádření mezinárodnímu sekretariátu Ramsarské úmluvy sídlícímu ve Švýcarsku. Cílem je upozornit na porušování úmluvy mezinárodní komunitu a ve spolupráci s obdobným výborem v Polsku dosáhnout závazného vyjádření, které by České republice uložilo v projektu D-O-L nepokračovat.

Jedná se již o druhé zapojení mezinárodních struktur do řešení problému kanálu D-O-L v krátké době. V minulém týdnu na problém upozornila Evropská strana zelených, která se bude snažit zabránit tomu, aby bylo možné projekt jakkoli financovat z evropských peněz.

Pokud jste tak ještě neučinili, podepište prosím petici proti kanálu! - https://zeleni.cz/petice-sucho

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 13:53
Velmi sympaticky reagoval Rakouský president pan von Belen, když zas někdo agitoval s DOL. Jen povytáhl obočí a utrousil: "a už jste dostavěli dálnice?"
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist