https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekonomice-se-dari-znecisteni-neroste-zato-lesy-churavi-a-dal-plytvame-energii-i-odpady-vlada-v-pondeli-projedna-zpravu-o
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Ekonomice se daří, znečištění neroste. Zato lesy churaví a dál plýtváme energií i odpady. Vláda v pondělí projedná Zprávu o životním prostředí ČR

25. listopadu 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2015, kterou v pondělí projedná vláda, ukazuje, že české ekonomice včetně průmyslu se může dařit, i když dlouhodobě nezvyšuje spotřebu energie a znečištění. Stále vysoká závislost na fosilních palivech (například zastaralé uhelné elektrárny, automobilismus - zejména naftové motory či domácí kotle na uhlí) však nadále zatěžuje obyvatele zejména škodlivým prachem a rakovinotvornými látkami. Ani v dalších oblastech životního prostředí není znát výraznější trend ke zlepšení. Chybí dobré zákony a stát stanovuje jen nízké či žádné cíle pro zlepšení jeho kvality.

Loni se doposud nejvýrazněji objevily jevy, jaké přináší změna klimatu. Nebývalé sucho poškodilo nejen zemědělství a zásobování vodou, ale také spolu s extrémními vedry způsobilo nárůst smogových situací.

Zpráva ukazuje, že se rozvíjelo využití biomasy v energetice - vzrostlo téměř o 20 % oproti předchozímu roku. Také využití domácího bioplynu je vyšší o 12 %. Podobně by české obce a zemědělci mohli pro výrobu domácí čisté energie a využívat větrné elektrárny, jenže ty stát nepodporuje.

Lesy trpí posledních patnáct stále špatným zdravotním stavem a nepřirozená druhová a věková skladba dřevin ohrožuje jejich budoucí stabilitu - zejména v měnícím se klimatu. Stát však stále neprosazuje přírodě blízké hospodaření a dostatečně rychlou změnu na přirozenou druhovou skladbu.

Hnutí DUHA také upozorňuje, že pro divokou nespoutanou přírodu je v ČR vyčleněno pouze 0,3% území. Ochrana přírodních procesů je také jedním z pilířů ochrany biologické rozmanitosti, ale Zpráva její ochranu vůbec nezmiňuje. Hnutí DUHA navrhuje na základě odborné studie vyčlenit několik větších území o rozloze minimálně deset čtverečních kilometrů, kde by se mohla divočina vyvíjet bez lidských zásahů, ale otevřeně obdivu vnímavých návštěvníků. Tato území také pomohou sledovat vliv změny klimatu, přizpůsobit tomu hospodaření v lesích a vyhnout se tak ekonomickým ztrátám [1].

Češky a Češi jsou dobří v recyklaci těch odpadů, které mohou třídit. Celkově však podle Zprávy recyklujeme jen 35,6 % komunálních odpadů, daleko méně než západní státy. Přitom Plán odpadového hospodářství ČR závazně požaduje zvýšit recyklaci do roku 2020 o pouhých 2,4 % [2], ačkoli podle vlastní prognózy MŽP máme na to třídit v té době už polovinu komunálního odpadu.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Zpráva znovu potvrzuje, že ekonomická prosperita již nemá nic společného s růstem znečištění a zvyšující se spotřebou energie a surovin. Když však chybí dobré zákony a stát stanoví jen nízké či žádné cíle, tak se v kvalitě životního prostředí nehneme z místa - jako třeba u stagnující recyklace odpadů, přetrvávajícího znečištění ovzduší i chatrného zdraví našich lesů. Dobrá zpráva je, že když stát zvolí rozumnou politiku, tak se životní prostředí daří zlepšovat - příkladem je rozvoj využívání biomasy a bioplynu jako domácího zdroje energie."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://ceskadivocina.cz/studie-o-divocine/
[2] Cíl zní "Zvýšit do roku 2020 nejméně na 50 % hmotnosti celkovou úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklaci alespoň u odpadů z materiálů, jako jsou papír, kov, plast a sklo, pocházejících z domácností a případně odpady jiného původu, pokud jsou tyto toky odpadů podobné odpadům z domácností" Tím, že vynechává největší složku komunálního odpadu (biologicky rozložitelný odpad), tak v přepočtu jde ve skutečnosti o cíl pouze 38 %.
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist