https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekonomickou-a-bezpecnostni-rovinu-dostavby-dukovan-oddelovat-nelze.i-proto-ze-zakazky-vylucme-rusko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: Ekonomickou a bezpečnostní rovinu dostavby Dukovan oddělovat nelze. I proto ze zakázky vylučme Rusko

18. února 2021 | TOP 09
TOP 09 podporuje jadernou energii, ale ta nesmí být v rozporu s bezpečnostní politikou státu. „Vláda nesmí být lhostejná k bezpečnostním zájmům České republiky, zejména ve strategické zakázce, jako je dostavba Dukovan. Z toho vyplývá, že by se vláda měla jasně zavázat k tomu, že neosloví rizikové dodavatele, kteří jsou prokazatelně nepřátelští vůči EU a NATO (Rusko a Čína). Musíme postupovat tak, aby naše bezpečnostní zájmy nebyly za žádnou cenu ohroženy,“ říká poslankyně Helena Langšádlová.

TOP 09 také nesouhlasí s tvrzením vlády, že ponechání Rosatomu je hlavně snahou o co největší konkurenci v soutěži a snížení celkové ceny zakázky. Ekonomickou a bezpečnostní rovinu dostavby Dukovan totiž oddělovat nelze. „Můžeme se také opřít o slova vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla, který nám jasně potvrdil, že dodavatelé z Francie, Jižní Koreje či Spojených států jsou plně schopní tuto stavbu realizovat. Neoslovení Rosatomu by také podle jeho slov nemělo mít zásadní vliv ani na cenu celého projektu. Pro přizvání Ruska a Číny do tendru neexistuje žádný objektivní důvod,“ dodává poslankyně TOP 09 Langšádlová.

Proti účasti ruských a čínských firem se obrátili na tripartitu a vládu také čelní představitelé koalice SPOLU. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ve společném dopisu tripartitě a Bezpečnostní radě státu apelovali na vládu, aby vynechala z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech čínské a ruské dodavatele.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

19.2.2021 11:44
Poslankyně Langšádlová z marginální strany, kterou volilo ohromujících 268 811 lidí. Trochu sebereflexe a pokory by vám neškodilo. Kecáte do něčeho co se týká 10 miliónů lidí. Teď jste se jako TOP 09 přilepili k ODS protože jak je vidět z průzkumů v dalších volbách by jste se nedostali do parlamentu pokud by jste kandidovali sami. Jsem přesvědčen, že vaše neúčast v příštím parlamentu by byla jenom ku prospěchu věci.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist