https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekopublika-ma-sveho-prvniho-viteze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání: Ekopublika má svého prvního vítěze

Jména oceněných i vítězky zazněla na slavnostním vyhlášení Ekopubliky – Ceny za environmentální publicistiku. Vyhlášení proběhlo dnes, 5. října 2017, v Brně v rámci národní konference Pět oken do ekovýchovy.

Z celkem 16 textů, jež prošly podmínkami nominace, vybrala odborná porota pět článků, které si zaslouží ocenění, a jeden vítězný. Článkem roku 2016 se stal text Kláry Kubíčkové Uhranutí Šumavou, který vyšel v Magazínu Víkend DNES. Klára Kubíčková se však mezi oceněnými objevila ještě dvakrát – a to za texty Jedy, které dýcháme a Třídím, tedy jsem. Mezi dalšími oceněnými jsou Jaroslav Petr z Lidových novin s textem Mizející pralesy, škodlivý vliv na zdraví. Svět se bouří proti palmovému oleji, Petr Svoboda z Lidových novin s článkem Přehrada na Berounce? Megalomanie a Martin Uhlíř z týdeníku Respekt s textem Velké mlčení kolem jedů.

Oceněným autorům předal ceny Ladislav Miko, odborník v oblasti životního prostředí, bývalý ministr životního prostředí a ředitel právě probíhajícího festivalu Ekofilm. Vítězka si kromě věcných cen odnesla také finanční odměnu 10 000 Kč, kterou věnovala Nadace Veronica.

V soutěži se sešly texty vysoké kvality. „Nalezneme mezi nimi různá témata zpracovaná různým způsobem – od odborně vyargumentované publicistiky akademických pracovníků až po populárněji pojaté příspěvky či rozhovory. Obsahové rozpětí sahá od lokálních témat (krajinná urbanistika, šetrný chov zvířat, odsun brněnského nádraží, sporná přehrada na Berounce a podobně) přes problematiku v celostátním měřítku (Šumava a otázka národních parků, kontroverzní idea kanálu Dunaj–Odra–Labe, toxicita prostředí, třídění odpadů) až po principiální témata nadnárodní (cyklická ekonomika, komplexní pohled na dopad produkce palmových olejů),“ uvádí Jiří Plocek, jeden z iniciátorů vzniku ocenění Ekopublika.

1. ročník Ceny za environmentální publicistiku společně vyhlásily Kulturní noviny a Nadace Veronica ve spolupráci s Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání a Katedrou environmentálních studií FSS MU. Smyslem ocenění je podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování environmentálně zaměřených textů v českém tisku, ohodnotit jejich přínos pro osvětu široké veřejnosti a přitáhnout větší pozornost čtenářů k environmentální problematice. Do soutěže mohly být letos zahrnuty texty publikované v denním a týdenním tisku, další ročník, do něhož bude možné posílat nominace již od poloviny října, již obsáhne i internetová média.

Přehled ocenění:
1. místo: Klára Kubíčková – Uhranutí Šumavou (MF Dnes, 01. 10. 2016)
2.–6. místo (abecedně):
Klára Kubíčková – Třídím, tedy jsem (MF Dnes, 2. 1. 2016)
Klára Kubíčková – Jedy, které dýcháme (MF Dnes, 23. 1. 2016)
Jaroslav Petr – Mizející pralesy, škodlivý vliv na zdraví. Svět se bouří proti palmovému oleji (Lidové noviny, 16. 1. 2016)
Petr Svoboda – Přehrada na Berounce? Megalomanie (Lidové noviny, 8. 10. 2016)
Martin Uhlíř – Velké mlčení kolem jedů (Respekt, 3. 12. 2016)
Kateřina Vítková, tel: 736 473 732 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist