Aleš Miklík "> Energetická chudoba trápí až milion občanů Česka. Poslankyně a poslanci navrhli, jak ji řešit - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/energeticka-chudoba-trapi-az-milion-obcanu-ceska.poslankyne-a-poslanci-navrhli-jak-ji-resit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Za bydlení: Energetická chudoba trápí až milion občanů Česka. Poslankyně a poslanci navrhli, jak ji řešit

14. února 2023 | Hnutí DUHA a Za bydlení
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Pirátská poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí Klára Kocmanová z důvodu naléhavosti problému energetické chudoby dnes k tématu uspořádala konferenci v prostorách Poslanecké sněmovny. „Drahé ceny energií zasahují především nejchudší sociální vrstvy, tento problém je třeba okamžitě řešit. Konference byla právě proto zaměřená na systémové příčiny energetické chudoby v Česku a její možná řešení se zaměřením na specificky ohrožené cílové skupiny,” představila koncepci setkání Kocmanová. Akce se uskutečnila pod záštitou předsedy Výboru pro sociální politiku Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Jany Krutákové (STAN).

Na konferenci byla představena hlavní zjištění a doporučení studie Energetická chudoba a její řešení, kterou vydala společně iniciativa Za bydlení s Hnutím Duha a Platformou pro sociální bydlení, a prezentovány výsledky reprezentativního výzkumu Segmentace energetických profilů českých domácností, kterou zpracoval Institut 2050.

„Už v roce 2021, tedy v období před prudkým zvýšením cen energií, žilo v energetické chudobě 910 tisíc obyvatel České republiky ve zhruba 500 tisících domácnostech. Nejvíce energetická chudoba doléhá na rodiny s dětmi; jedná se o 410 tisíc osob, z toho 220 tisíc dětí. Přibližně desetina dětí v naší zemi uprostřed Evropy žila a žije v energetické chudobě,“ řekl analytik z iniciativy Za bydlení Jan Klusáček, který na konferenci studii o energetické chudobě představil.

„Energetická chudoba není v Česku záležitostí jen posledního roku, naopak představuje závažný strukturální problém, který byl dlouhodobě přehlížen. Stát má v rukou řadu nástrojů, jak jí předcházet a řešit, ať už jsou to dotace na zateplování nebo poradenství. Tyto nástroje musí správně zacílit a zpřístupnit je hlavně těm nejpotřebnějším. Na konferenci zazněla řada příspěvků ke konkrétním řešením. Teď je potřeba, aby je politici dotáhli do konce,” okomentoval expert na energetiku a spoluautor studie z Hnutí DUHA Ondřej Pašek.

“Pokud česká politická reprezentace hledá řešení, která reálně pomůžou ohroženým skupinám, budou ekonomicky efektivní a prospějí životnímu prostředí, zásadní jsou data. V tuto chvíli můžeme nabídnout všem, kteří energetickou chudobu českých domácností řeší, reprezentativní data za rok 2022, která jasně ukazují, v jaké situaci jsou různé typy českých domácnosti a jaký podíl v české společnosti tvoří,” doplňuje Jan Krajhanzl, ředitel Institutu 2050.

K otázce potřebných řešení energetické chudoby proběhly na konferenci dvě odborné panelové diskuse. První panel byl zaměřený na zefektivňování cílené pomoci státu – tedy na příspěvek na bydlení, na sociální energetický tarif a na sociální bydlení. Tohoto panelu se zúčastnili zástupci MPSV, MMR, MPO a také analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

Druhý panel byl zaměřený na dotace na energetické renovace domů a bytů pro nízkopříjmové skupiny obyvatel a také na odborné poradenství. V rámci tohoto panelu promluvili zástupci Státního fondu životního prostředí, MPSV a místostarosta MČ Praha 3 Ondřej Rut.

„Je třeba nastavit dotační programy na rekonstrukci obecního nájemního bydlení tak, aby byly obce a městské části motivované v nich následně zabydlovat lidi v rámci podporovaného nikoliv komerčního bydlení. Je také třeba brát v potaz fakt, že obec není vždy majitelem celého bytového domu a je tedy nutné dotace nastavit tak, aby obec měla možnost zrekonstruovat jednotlivé byty,” řekl místostarosta MČ Praha 3 Ondřej Rut.

Pro potírání energetické chudoby, a to na systémové úrovni a s důrazem na nejohroženější skupiny obyvatel, je podle studie potřeba přijmout a realizovat následující opatření:
* přijetí zákona o podpoře v bydlení a budování celostátní sítě dostupného poradenství v oblasti bydlení a úspor energie,
* navýšení dotací z Nové zelené úsporám na komplexní energetické renovace pro nízkopříjmové domácnosti, zejména v nájemním bydlení a bytových domech,
* nároková sociálně zacílená sleva na elektřinu, plyn a teplo pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou, zakotvená v právě novelizovaném energetickém zákoně (nárok na slevu by měl být limitován čistým měsíčním příjmem 21 tisíc Kč na osobu),
* zpřístupnění příspěvku na bydlení domácnostem, které na něj mají nárok pomocí poradenství k úsporám energií a kontaktních míst pro bydlení,
* výstavba a rekonstrukce energeticky úsporného sociálního bydlení.

„Vláda potřebuje v kontextu prohlubující se energetické chudoby v Česku reflektovat s tím související problém rostoucí bytové nouze. Co potřebujeme, je efektivní a provázaný systém prevence, dostupného poradenství a pomoci lidem a domácnostem ohrožených bytovou nouzí. Tento systém podpory v bydlení není možné zavést bez součinnosti státu a samospráv a jeho ukotvení v odpovídající legislativě,“ doplnil Klusáček.

„Energetická chudoba je systémovým problémem, který lze řešit pouze tak, že budou politici a političky i nadále spolupracovat s odborníky a odbornicemi ze sociální a enviromentální oblasti. Jedná se o problém, který musíme řešit nejen teď, tedy v době, kdy jsme všichni ohroženi energetickou krizí a tento problém je tak více nasvícen, ale hlavně dlouhodobě. A především ho musíme řešit napříč ministerskými resorty,” uzavřela Klára Kocmanová.


Kontakty:
Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí DUHA, 608 381 602, ondrej.pasek@hnutiduha.cz
Petr Schovánek, mediální koordinátor iniciativy Za bydlení, 776 466 682, petr.schovanek@socialnibydleni.org
Veronika Šmídová, tisková mluvčí a PR manažerka České pirátské strany, 778 111 466, veronika.smidova@pirati.cz
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KN

Kristýna Novotná

14.7.2023 05:55
V dnešní době se nežije jednoduše. My máme naštěstí vlastní dům bez hypotéky, takže nemusíme řešit každý měsíc splátku nebo nájem. Máme tak veškeré peníze volné na živobytí. Naštěstí nám dost peněz zbývá, takže každý měsíc koupím něco, čím nám to doma zútulním. Tento měsíc jsem objednala konferenční stolek do obýváku z https://www.finecase.cz/obyvaci-pokoj/ , tak už to není konečně u sedačky tak prázdné :-) .
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist