https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/energeticka-ucinnost-v-sektoru-profesionalni-chladici-a-mrazici-techniky-projekt-procold-prosazuje-jiz-temer-tri-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SEVEn: Energetická účinnost v sektoru profesionální chladicí a mrazicí techniky – projekt „ProCold“ prosazuje již téměř tři roky energeticky nejúspornější výrobky

24. ledna 2018 | SEVEn
Autor: Michal Staša, tel: 724992441

Profesionální chladicí a mrazicí technika není až tak profesionální, pokud jde o spotřebu energie. Různá zařízení pro uchovávání potravin a zařízení pro jejich komerční prezentaci používá skoro každý supermarket, hotel, restaurace, bar a jídelna. Průměrný výrobek ale spotřebuje značné množství energie a pro uživatele znamená vysoké náklady – taky proto, že na rozdíl od chladniček a mrazniček pro domácnosti nejsou profesionální spotřebiče označovány energetickým štítkem. Spotřebu energie u neúsporné chladicí a mrazicí techniky lze použitím energeticky nejúčinnějších produktů snížit o 30 až 50 %. „Energeticky účinné profesionální přístroje s víkem mohou ušetřit za dobu své životnosti až několik desítek tisíc Kč,“ říká koordinátor projektu ProCold v České republice Michal Staša.

Projekt EU nazvaný ProCold sledoval technický a legislativní vývoj na trhu profesionálních a komerčních chladicích a mrazicích přístrojů téměř tři roky. Projektový tým shromažďuje informace o profesionálních a komerčních výrobcích v tomto sektoru a identifikoval nejlepší dostupné výrobky. ProCold používal unikátní a náročný soubor výběrových kritérií, který nejen že podporuje vývoj a zlepšování energeticky účinných plug-in profesionálních chladicích a mrazicích přístrojů, ale současně prosazuje používání přírodních chladiv šetrných ke klimatu. Potenciál ovlivnění globálního oteplování (GWP) dosahuje u těchto chladiv hodnoty nižší než 4, zatímco mnoho chladicích a mrazicích spotřebičů stále využívá chladiva s GWP až 4000.

Projekt ProCold v České republice pracoval souběžně s projektem Úsporné spotřebiče, na jehož internetových stránkách byly pravidelně zveřejňovány ty nejúspornější profi chladicí a mrazicí spotřebiče. Na začátku projektu (březen 2015) splňovalo kritéria 85 modelů 10 značek. Po třech letech je v seznamu již přes 160 modelů 27 značek, a to i po několikerém zpřísnění kritérií. Všechny seznamy výrobků i výběrová kritéria jsou k dispozici on-line na stránkách www.uspornespotrebice.cz.

 

Pro urychlení vývoje úsporných spotřebičů projekt zorganizoval soutěž inovativních a účinných výrobků – vůbec poprvé v tomto sektoru. Požádal mezinárodní výrobce, aby přihlásili své výrobky v pěti kategoriích. Na tuto iniciativu kladně reagovala řada výrobců, kteří přihlásili své výrobky. Po fázi testování v akreditovaných laboratořích bylo vybráno 5 vítězných modelů, které při veřejném vyhlášení výsledků na veletrhu EUROSHOP 2017 obdržely speciálně navržené logo ProCold.

Aby se zároveň zajistil nárůst tržního podílu úsporných výrobků, projekt ProCold vytvořil síť více než 1 000 přímých uživatelů, výrobců a veřejných institucí. V osmi zemích se zorganizoval bezpočet setkání, workshopů, prezentací a jednání. Osvětová činnost na národní i evropské úrovni umožnila zvyšovat povědomí o souvisejících otázkách energie a životního prostředí, významných ekonomických úsporách, zákonných povinnostech i o otázkách technické normalizace.

Ve Švýcarsku byl díky projektu obnoven slevový program na nákup těchto modelů a v Rakousku bylo vůbec poprvé možné takový slevový program v tomto sektoru realizovat.

Přímí uživatelé si často neuvědomují, že elektrické výrobky spotřebovávají významné množství energie. Projekt ProCold prokázal, že výrobci jsou ochotni a schopni vyrábět vysoce účinné chladicí a mrazicí přístroje a že díky výhodám těchto spotřebičů jsou uživatelé nakloněni jejich používání. Díky projektovému úsilí se na trhu prosazovala a nastolila témata úspor energie a ochrany životního prostředí.

Více informací:

Michal Staša, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Americká 17, 120 00, Praha 2

Kontakt: michal.stasa@svn.cz, 724 992 441

 

Web: www.uspornespotrebice.cz/komercni-chladnicky  a  www.procold.cz

 

Sociální média: www.facebook.com/uspornespotrebice, twitter.com/usporspotrebice

Michal Staša, tel: 724992441 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist