Jana Taušová "> Energetické úspory, kotlíkové dotace nebo čistá mobilita. Jednali o nich ministr Brabec a rakouský ministr Rupprechter - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/energeticke-uspory-kotlikove-dotace-nebo-cista-mobilita-jednali-o-nich-ministr-brabec-a-rakousky-ministr-rupprechter
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Energetické úspory, kotlíkové dotace nebo čistá mobilita. Jednali o nich ministr Brabec a rakouský ministr Rupprechter

16. června 2016 | MŽP ČR
Autor: Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
Ministr Richard Brabec se setkal se svým rakouským protějškem, ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechterem. Během jeho dvoudenní návštěvy v Praze projednali oba ministři např. energetické úspory a dotační programy na jejich podporu, ochranu ovzduší či kotlíkové dotace. Mezi další témata patřila pokračující ratifikace Pařížské klimatické dohody, čistá mobilita a zkušenosti obou zemí s jejím uváděním do praxe.

"Těší mne, že se nám daří rozvíjet spolupráci s rakouskou stranou nejen na úrovni národních parků Podyjí a Thayatal, ale že jsme se posunuli dále. Krátce po schůzce s ministrem Rupprechterem v Hardeggu v Thayatalu před necelým rokem jsme ustavili společnou expertní pracovní skupinu, nastartovali jsme výměnu informací v řadě společných otázek týkajících se třeba energetických úspor, ochrany klimatu či ovzduší. Například díky výměně dat měření kvality a čistoty ovzduší budou postupně doplňovány mapy znečištění ovzduší, které vytváří ČHMÚ," komentuje setkání se svým rakouským protějškem Andrä Rupprechterem ministr Richard Brabec.

"Zvláště mne těší pozitivní vývoj bilaterálních vztahů s Českou republikou v oblasti životního prostředí. Klimatická dohoda v Paříži je historickým úspěchem v boji proti změně klimatu. Vzhledem k narůstajícím množícím se extrémním meteorologickým výkyvům, jako jsou sucho a povodně, je nyní důležité tuto dohodu začít naplňovat," komentuje schůzku s českým ministrem rakouský spolkový ministr Andrä Rupprechter.

Ministři dále probírali dotační programy ve vztahu k energetickým úsporám či zvýšení energetické účinnosti budov. Ministr Brabec zmínil aktuální úspěšnost kontinuálních výzev programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy v ČR a bytovky na území Prahy.

"Výzva pro rodinné domy jede na plné obrátky. K začátku června na Státní fond životního prostředí ČR dorazilo 5182 žádostí za více než jednu miliardu korun. Zájem ze strany žadatelů nás jen utvrzuje v tom, že jsme program nastavili správně," dodává ministr Brabec s tím, že v NZÚ bylo od jejího startu v roce 2014 proplaceno Státním fondem životního prostředí ČR 6262 žádostí na energeticky úsporné renovace rodinných a bytových domů téměř 710 milionů korun. "Tento program má významný přínos pro ekonomiku i životní prostředí. Například 1 milion korun státní podpory přináší roční úsporu emisí skleníkových plynů (zejména CO2) o 9 tun a znamená v průměru rovněž zhruba 3 nová pracovní místa," vypočítává ministr Brabec.

Ministru A. Rupprechterovi rovněž sdělil zkušenosti s prvním kolem kotlíkových dotací, které MŽP přiděluje z OPŽP skrze kraje občanům. "Zájem byl po celé zemi tak obrovský, že třímiliardová alokace je téměř vyčerpána. Vyzvali jsme kraje s tím, že čím dříve ji dočerpají a vyhodnotí projekty, o to dříve můžeme jednat s Evropskou komisí a tím pádem i vyhlásit další výzvu. Některé kraje dokázaly zareagovat a my předpokládáme, že vyhodnocení aktuální výzvy bude možné už letos na podzim. Proto v tuto chvíli vidím jako zcela reálné, že další výzvu pro kraje vyhlásíme už na začátku roku 2017," vysvětluje ministr Brabec. Rakouský ministr projevil zájem o české kotlíkové dotace a výměnu zkušeností ČR s nimi, i formou společného přeshraničního projektu. Ministr Brabec tak rakouské straně slíbil poskytnutí potřebných podkladů i českých zkušeností.

Český ministr se svým rakouským protějškem diskutoval také o zkušenostech s ekologicky čistou dopravou a jejím uváděním do praxe. Ministr Brabec zmínil rovněž aktuálně připravovanou výzvu na nákup vozidel s alternativními pohony pro kraje, obce a jimi zřízené organizace. "Tuto výzvu plánujeme spustit už na podzim, zatím počítáme s částkou 150 milionů Kč, přičemž aktuálně čekáme, až se nám sejdou vyplněné dotazníky od krajů a obcí, jež jsme jim rozeslali. Z těch zjistíme konkrétní data a také, o jaká vozidla a v jakém počtu mají municipality zájem. Prozatím plánujeme podporu pro nákup osobních a užitkových vozidel, konkrétně 50 tis. Kč na vozy s CNG, 100 tis. Kč na plug-in hybrid, 150 tis. Kč na elektromobil. Nicméně finální částky vyplynou právě až z našeho průzkumu," komentuje podrobnosti chystaného programu ministr Brabec.

Ministři také hovořili o nastávající ratifikaci Pařížské klimatické dohody, jejíž projednání vládou a následně Parlamentem se v ČR očekává do konce roku 2017.
Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist