Jan Čambora "> ESG se dotkne i malých a středních firem. S reportingem jim nově pomůže online kalkulačka CarbonFix - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/esg-se-dotkne-i-malych-a-strednich-firem.s-reportingem-jim-nove-pomuze-online-kalkulacka-carbonfix
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CI3: ESG se dotkne i malých a středních firem. S reportingem jim nově pomůže online kalkulačka CarbonFix

12. července 2023 | CI3
Autor: Jan Čambora
Malé a střední firmy sice povinnost ESG reportingu nemají, jejich odběratelé (typicky banky, pojišťovny nebo nadnárodní korporace) však v rámci vlastního reportingu tyto informace mohou vyžadovat. „Pracují s nimi pak v rámci vlastního vykazování. A pokud jim jejich dodavatel nedokáže data dodat, nebudou s ním moci spolupracovat,“ varuje Viktor Třebický, jednatel společnosti CI3, která se věnuje konzultacím k výpočtu uhlíkové stopy a jejím reportingem pro firmy, veřejné instituce a municipality.
Problém firmám vyřeší nová automatizovaná webová kalkulačka CarbonFix, na jejímž vývoji pracovali odborníci z CI3. „Nástroj jsme vyvíjeli téměř čtyři roky. Našim cílem bylo nabídnout zejména malým a středním firmám jednoduchou, rychlou a finančně nenáročnou možnost komplexního výpočtu jejich uhlíkové stopy, kterou můžou dále předložit svým odběratelům, jichž se povinnost ESG reportingu přímo týká,“ popisuje spoluzakladatel CI3 a jeden z autorů kalkulačky Josef Novák.
Kalkulačka uhlíkové stopy funguje jednoduše. Stačí vyplnit základní údaje o spotřebě energií, pohonných hmot, služebních cestách zaměstnanců nebo například materiálu, který firma zpracovává. Na základě zadaných dat CarbonFix vygeneruje výsledky ve srozumitelné grafické a tabulkové podobě. „Následně si firma může stáhnout zprávu s hlavními výsledky uhlíkové stopy, která splňuje nejdůležitější parametry mezinárodních standardů pro reporting emisí skleníkových plynů,“ uvádí Josef Novák.
V základní verzi je možné využít CarbonFix zdarma, za komplexnější verze reportingu si něco málo připlatí. „I tak jde o několikanásobně nižší částky, než kdyby se firmy rozhodly využít klasického auditu uhlíkové stopy a individuálního výpočtu poradenské firmy. Pro malé a střední firmy jde o naprosto dostačující nástroj, který pokryje jejich veškeré potřeby,“ dodává Josef Novák.
Výsledky CarbonFix jsou po vygenerování validovány odborníky z CI3. Správnost výsledků je pak potvrzena výstupním certifikátem a značkou z národního programu Sledujeme CO₂.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist