Aleš Miklík "> EU organizace píší českému premiérovi: hlavním úkolem českého předsednictví bude sociální rozměr klimatických politik - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/eu-organizace-pisi-ceskemu-premierovi-hlavnim-ukolem-ceskeho-predsednictvi-bude-socialni-rozmer-klimatickych-politik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: EU organizace píší českému premiérovi: hlavním úkolem českého předsednictví bude sociální rozměr klimatických politik

22. června 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Největší bruselské environmentální a sociální organizace píší před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik.

Mezi hlavní body a návrhy otevřeného dopisu (http://s.hnutiduha.cz/priority) patří tato doporučení:
* Sociální klimatický fond může hrát klíčovou roli v redistribuci nákladů na energetickou transformaci - pokud jej urychlíme oddělením od startu EU ETS II a navýšíme jeho alokaci.
* Možné zdroje: zkoumejme progresivní uhlíkovou daň, zdanění nadměrných zisků energetických firem a přestaňme přidělovat bezplatné povolenky průmyslu.
* Čisté zdroje a úspory nemohou být luxusním zbožím - musí být dostupné bez vstupní investice a s podporou energetického poradenství navázaného na sociální a technickou pomoc pro ohrožené domácnosti.
* Kombinace rychlého rozvoje OZE a ochrany přírody je naší nejlepší šancí k dosažení klimatické neutrality. Cestou k němu je odstranění byrokracie, ne oslabení environmentální legislativy.
* Navrhujeme proto vymezení “go to” zón pro masivní rozvoj OZE, dále sekundárních zón po vyčerpání prioritních a také no-go zón jako jsou oblasti Natura 2000 či další chráněné oblasti.
* V příštím desetiletí potřebujeme masivní obnovu ekosystémů. Český vedení v hledání shody na cílech Nature Restoration Regulation bude zásadní.
* Tlaky agrolobby, zneužívající válku na Ukrajině k prosazení další zemědělské produkce, není racionální – jsou to klimatické výkyvy, ztráta opylovačů a degradace půdy, co omezuje produkci. Proto potřebujeme závazný cíl 80 % snížení pesticidů a kvalitní data o jejich užívání.
* Těžba a zpracování materiálů, paliv a potravin tvoří asi polovinu celkových skleníkových emisí a jsou odpovědné za více než 90 % ztráty biodiverzity a nedostatku čisté vody. EU proto potřebuje zavést závazný cíl snížení materiální stopy EU a podrobné plány k jeho dosažení.

Kontakt:
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, anna.karnikova@hnutiduha.cz, 773 768 769

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist