https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/eu-pomaha-zdravemu-prostredi-a-prirode-je-cas-ji-hajit-spolecne-bez-ohledu-na-dilci-neshody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: EU pomáhá zdravému prostředí a přírodě. Je čas ji hájit společně, bez ohledu na dílčí neshody

24. června 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
V reakci na výsledek britského referenda o vystoupení z Evropské unie upozornilo Hnutí DUHA, že případný krach celého evropského projektu by zkomplikoval zlepšování životního prostředí a ochranu přírody. Členství v EU přineslo zlepšení kvality života Čechů a Češek a lepší ochranu našeho přírodního dědictví.

Díky Evropské unii jsou i české elektrárny a továrny nuceny platit za produkované znečištění, tím jsou tlačeny do inovací a modernizace. Peníze z emisních povolenek navíc spolu s fondy EU umožňují zateplování rodinných domů, paneláků, škol, nemocnic či úřadů a šetří tak účty domácnostem, firmám, obcím i státu. Díky EU bude mít ČR jednodušší přechod ze špinavého uhlí na čisté a domácí obnovitelné zdroje.

Společná pravidla a fondy EU také umožňují likvidaci skládek a zvýšení recyklace odpadů - stačí, když začne české Ministerstvo životního prostředí chtít příležitost využít a prosadí k tomu kvalitní domácí legislativu podporující recyklaci.

EU dohlíží i na zachování nejcennějších částí přírody členských států a brání je oproti lokálním komerčním zájmům. Jen celoevropské propojení snah o ochranu divočiny v jednotlivých členských státech může vést k zachování oáz divoké evropské přírody pro další generace a vytvoření sítě pro migraci vzácných živočichů.

Hnutí DUHA je přesvědčeno, že nyní mají politické strany, průmysl, odbory i nevládní organizace - přes dílčí a legitimní názorové rozdíly - usilovat o zachování společné EU coby prostoru pro demokracii a debatu o různých řešeních problémů.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"EU naplňuje vizi mírové, prosperující Evropy. Ale společné snažení také nebývale zlepšuje kvalitu prostředí, v němž žijeme. A je jedinečnou šancí pro zachování propojené sítě oáz fascinující divoké přírody, která nás spolu s bohatým kulturním dědictvím Evropy spojuje s našimi předky i potomky. Ať je naší prioritou ochrana spotřebitelů, zlepšování životního prostředí, práva zaměstnanců či prosperující průmysl je v této chvíli potřeba přes dílčí - a legitimní - názorové rozpory usilovat i v Česku o společnou prioritu: zachování EU jako prostoru svobody, demokracie a spolupráce."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, vedoucí veřejné komunikace Hnutí DUHA, 607 258 508, vratislav.voznik@hnutiduha.cz
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist