https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/europoslanci-poprve-jednali-o-dekarbonizacnich-vyzvach-pro-pristi-dekadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Europoslanci poprvé jednali o dekarbonizačních výzvách pro příští dekádu

6. února 2024 | Česká pirátská strana
Evropský parlament dnes poprvé jednal o klimatických závazcích pro rok 2040. Emise CO2 by se podle návrhu Evropské komise měly snížit nejméně o 90 % oproti roku 1990. Odborný klimatický panel přitom doporučuje ještě rychlejší tempo, aby bylo možné udržet dopady globální klimatické změny v přijatelných mezích.

„Evropská komise poprvé otevřela debatu o tom, jaké dlouhodobé koncepční projekty bude potřeba připravit, abychom přestali poškozovat planetu. Tempo snižování naplánované pro tuto dekádu se totiž bohužel ukazuje jako příliš pomalé. Je to důležitý signál i směrem k ostatním signatářům Pařížské dohody, kteří v letošním roce mají začít reportovat, jaké konkrétní kroky směrem k dekarbonizaci podnikají. Evropa ukazuje, že svůj díl odpovědnosti chce brát i nadále vážně,“ uvedl pirátský europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa. Pod Pařížskou dohodu se podepsaly prakticky všechny státy světa, včetně Číny, USA a dalších velkých znečišťovatelů.

Podle Peksy je zodpovědné, že se Komise začala věnovat potřebným změnám pro další dekádu, i když už jí končí mandát a v tomto složení nestihne deklarované návrhy uvést do praxe. „Klimatická změna je reálná hrozba, které se bude muset věnovat každá další Komise i všechny členské státy. Koncepční změny v energetice, dopravě nebo zemědělství nejde dělat ze dne na den, a je proto správně, že se už dnes bavíme o horizontu roku 2040,“ říká Mikuláš Peksa.

Návrh na snížení emisí o 90 % je podle něj realistický. Upozornil také na stanovisko odborného klimatického panelu, který doporučoval, aby tempo dekarbonizace ještě zrychlilo. Konkrétně navrhoval snížení emisí až o 95 % ve srovnání se stavem roku 1990. To lépe odpovídá vysokému podílu Evropy na historických emisích. Rychlejší tempo by také mělo umožnit, aby evropský kontinent v roce 2050 dosáhl takzvané uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy v ekonomice vzniká jen tolik emisí, kolik je zároveň schopná odbourat.

Nové cíle zapadají do současných evropských dekarbonizačních plánů. V roce 2021 začal platit evropský klimatický zákon, který stanoví závazné milníky ve snižování uhlíkových emisí pro roky 2030 a 2050. Zatímco konkrétní kroky pro tuto dekádu jsou už z velké části v realizaci, ambice pro následující desetiletí zatím nebyly ani na stole. Návrh Evropské komise pro rok 2040 zatím není závazný.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist