https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evidence-vypusti-do-rek-a-jasne-stanovene-kompetence.na-videokonferenci-zaznely-konkretni-navrhy-jak-predejit-becve-ii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Evidence výpustí do řek a jasně stanovené kompetence. Na videokonferenci zazněly konkrétní návrhy, jak předejít Bečvě II

11. prosince 2020 | Česká pirátská strana
Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny dnes pod záštitou Dany Balcarové, pirátské předsedkyně výboru, uspořádal videokonferenci, jejímž smyslem bylo poučení se z ekologické havárie a řešení následků na řece Bečvě. Jedním z požadavků, které zazněly, je i zavedení evidence výpustí do vodních toků a také stanovení jasných kompetencí rybářům hasičům nebo správcům povodí.

„Dnešní kulatý stůl byl ovlivněný netransparentností šetření kauzy Bečva a diskuse se z pochopitelných důvodů opakovaně stáčela k této konkrétní havárii. Pravidla pro předcházení a řešení podobných havárií by měla být předem jasná a čitelná: Mezi našimi požadavky je zkvalitnění Integrovaného registru znečištění a vytvoření jednotné evidence výpustí do vodních toků včetně vazby na znečišťovatele a látky, se kterými nakládají. Evidence je nezbytná pro zvládání podobných situací. Ve Sněmovně se mi již podařilo prosadit usnesení s výzvou ministru Brabcovi k vypracování postupu k šetření havárií v životním prostředí, ze kterého by vyplývaly kompetence jednotlivých úřadů, správců povodí, rybářů či hasičů a dalších zúčastněných. I zde zazněl požadavek na vedení evidence všech úkonů tak, aby mohl být zpětně celý postup vyhodnocen. Ministr Brabec má Sněmovně návrh předložit do dvou měsíců a já jsem odhodlaná se tomuto tématu na VŽP i nadále plně věnovat. Nechceme Bečvu II,“ upozornila pirátská poslankyně Dana Balcarová.

„Sice jsme se dnes dozvěděli několik nových informací o průběhu šetření havárie, jako je celkový počet odebraných vzorků, bohužel už nikoliv to odkud přesně byly odebírány a co v nich bylo nalezeno. Nepochopitelné je pro mne zjištění, že v oficiálních záznamech od inspektorů ČIŽP se nenacházela ani zmínka o zápachu dezinfekce, který na místě hlásili rybáři a další svědci, a proto nebyly vzorky na přítomnost chloru ani jiných dezinfekčních látek testovány. Vznik předpisu či metodiky je nutný i pro vyjasnění pozice rybářů, kteří dnes popsali zmatečnou situaci v době havárie a nejasnosti nad tím, komu v podobných případech podléhají a jaké úkony mohou provádět. Vzhledem k tomu, že na místě havárií jsou obvykle jako jedni z prvních, tok informací mezi nimi, vyšetřujícími orgány a dalšími úřady může být zásadní jak pro řešení havárie, tak pro vyloučení újmy na jejich zdraví,“ doplnil pirátský poslanec František Elfmark.

Videokonference se zúčastnila i náměstkyně Zlínského kraje Hana Ančincová, která na začátku prosince vypsala odměnu pro whistleblowera, který přinese do případu informace vedoucí k dopadení viníka.

„Za Zlínský kraj mohu všechny ujistit, že náš úřad v těchto dnech provádí důkladné kontroly ve společnostech, které jsou s kauzou Bečva spojené. Ve spolupráci s kolegy ze sněmovny budeme prosazovat nutné legislativní změny,“ dodala Ančincová.


* Zvukový záznam naleznete na stránce Výboru pro životní prostředí: https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4606&td=19&cu=25

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist