https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropa-je-nas-domov.zeleni-zverejnili-program-do-evropskych-voleb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Evropa je náš domov. Zelení zveřejnili program do evropských voleb

12. dubna 2024 | Strana zelených
Zveřejnili jsme volební program do voleb do Evropského parlamentu.

Evropa je náš domov. A nadcházející evropské volby rozhodnou o tom, jaký domov chceme společně v Evropě tvořit. Náš přístup k politice je jednoduchý: nabízíme řešení pro dnešek, která nám dávají naději pro lepší zítřek. Ve spolupráci s řadou expertů a expertek, občanskou společností i našimi partnery v Evropě jsme připravili program, který tato řešení představuje. Jeho prioritami jsou modernizace hospodářství pro vyšší kvalitu života, dostupná a soběstačná energie a řešení změn klimatu a jejich dopadů.


Modernizace hospodářství pro vyšší kvalitu života

Modernizujeme ekonomiku tak, aby zajistila prosperitu, kvalitu života a dobrá pracovní místa a zároveň byla šetrnější k přírodě. Podpoříme společné evropské investice do modernizace průmyslu a jeho konkurenceschopnosti.


Dostupná a soběstačná energie

Podpoříme obnovitelné zdroje, úspory energie a investice do chytré energetiky. To vám nejen ušetří peníze a zvýší naši energetickou bezpečnost, ale také pomůže ochránit planetu pro další generace.


Řešení změn klimatu a jejich dopadů

Zajistíme konec využívání fosilních paliv a rozumný plán pro řešení změn klimatu. Podpoříme vyšší odolnost krajiny před dopady klimatických změn a její ochranu před suchem.


Celý program pro modernější Česko a Evropu najdete na volební webu volby.zeleni.cz/program


Kandidátní listinu zveřejnili Zelení už v prosinci 2023. Její lídryní je Johanna Nejedlová, ředitelka organizace Konsent. „Poslední dekádu v Česku pracuji na prosazování rovnoprávnosti, respektu a souhlasu. Cítím ale, že skutečně důležitou změnu lze zajistit jen v evropském měřítku. Český populismus nesmí přehlušit skutečně důležitá témata. Rovnost, lidská práva a planetu obyvatelnou i za mnoho let,“ uvedla Johanna Nejedlová.

Dvojkou na kandidátce je Petr Doubravský, zakladatel studentského hnutí za klima Fridays for future. „Evropský parlament a Evropská komise, které vzejdou z těchto voleb, budou těmi posledními, jejichž politika může udržet globální oteplení pod hranicí 1,5°C. Mnoho lidí dnes zcela pochopitelně cítí silné obavy z budoucnosti a změn které budoucnost přinese. Našim cílem jsou proto rozumná řešení, která nejen že sníží emise, ale také nerovnosti a nespravedlnosti ve společnosti,“ představil své priority Petr Doubravský.

„Evropa potřebuje modernizovat, aby byla akceschopnější a aby dokázala ještě lépe zajistit to, co je její podstatou: bezpečnost lidí, prosperita, dobrý život pro všechny a dodržování společných hodnot. Potřebujeme fungování Evropy zlepšit, aby nás nemohli vydírat autoritáři, kteří evropskými hodnotami pohrdají – jako například Viktor Orbán nebo donedávna konzervativní polská vláda,“ říká Zuzana Pavelková, právnička a odbornice na lidská práva, která je na třetím místě kandidátky. “Sama chci být hlasem mladých lidí, kteří se oprávněně necítí, že je v politice někdo reprezentuje a kteří se diví, že stále některé věci nikdo dostatečně neřeší – rovnoprávnost, klima nebo dostupnost bydlení.” dodala Zuzana Pavelková.

Na čtvrtém místě kandidátky je spolupředseda Zelených a energetický konzultant Michal Berg, jehož tématy jsou energetika nebo doprava. Na pátém pak bývalá diplomatka a poradkyně senátora Gabriela Svárovská, která chce prosazovat férovou soutěž, právní stát, rovnost, solidaritu a odpovědnost.

První šestici doplňuje architekt a urbanista Osamu Okamura. „Jako dlouhodobý podporovatel politických cílů Zelených je má kandidatura logickým vyústěním předchozí práce v oblasti architektury a plánování měst tak, aby zajistila zdravé, bezpečné a spravedlivé prostředí pro své obyvatele,“ uvedl Osamu Okamura.

Čelo kandidátní listiny je složené především z osobností z občanské společnosti, kteří se významným způsobem zasazují o posunutí klíčových témat kupředu. Tvoří novou generaci političek a politiků, která přinese svěží vítr do politiky. Program, se kterým Zelení kandidují do eurovoleb, si můžete přečíst na volebním webu volby.zeleni.cz/program.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist