https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropske-volby-2024-zeleni-chteji-zmenu-v-klimaticke-a-socialni-politice-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Evropské volby 2024: Zelení chtějí změnu v klimatické a sociální politice EU

31. března 2023 | Strana zelených
Lídři zelených stran z celé Evropy se sešli, aby se připravili na volební kampaň do Evropského parlamentu v roce 2024. Na setkání jsou i spolupředsedové českých Zelených – Magdalena Davis a Michal Berg.

V nadcházejících volbách do EU je pro Evropu v sázce mnoho, od reakce na válku na Ukrajině, změny klimatu, masivních sociálních dopadů inflace po útoky na základní práva a vzestup krajní pravice. Nová většina v Evropském parlamentu by měla mít vysoké ambice v oblasti klimatu a sociální spravedlnosti a měla by zcela jasně odmítnout přímou či nepřímou spolupráci s krajní pravicí.

Evropští Zelení budou v kampani před evropskými volbami v roce 2024 usilovat zejména o to, aby se nerozšiřovalo spojenectví EPP s krajní pravicí. S evropskými zelenými ve vládě v šesti zemích EU, silnou skupinou zelených v Evropském parlamentu a s důležitými evropskými regiony a městy, kterým vládnou zelení, je zelená rodina připravena řešit výzvy, kterým EU čelí.

Zelení podporují, aby osoba v čele Evropské komise byla vybrána demokratickým procesem vedoucích kandidátů (Spitzenkandidaten). Zákulisní dohody mezi členskými státy v Evropské radě ohledně jmenování do nejvyšších funkcí v EU již nelze tolerovat.

Proces Spitzenkandidaten umožňuje občanům EU přímo rozhodovat o tom, kdo bude příštím předsedou Evropské komise, což posiluje demokratickou legitimitu EU a zvyšuje volební účast. Evropští Zelení proto i nadále podporují tento proces jako nástroj k posílení demokracie a transparentnosti při jmenování předsedy Evropské komise.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist