https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsti-pirati-se-zucastnili-zasedani-politicke-skupiny-evropskeho-parlamentu-greens-evropska-svobodna-aliance
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Evropští Piráti se zúčastnili zasedání politické skupiny Evropského parlamentu Greens/Evropská svobodná aliance

29. května 2019 | Česká pirátská strana
Nově zvolení pirátští europoslanci se zúčastnili společného jednání v rámci politické skupiny Greens/Evropská svobodná aliance. „Setkání přineslo významný pokrok ve vyjednávání o vstupu do této frakce, ve které je nejlepší předpoklad k prosazení našeho volebního programu,” uvedl lídr kandidátky do eurovoleb Marcel Kolaja.

Jednání kromě jiného zahrnovala také požadavky, které frakce vznese vůči budoucímu předsedovi Evropské komise.

„Jednou z nich bude náš požadavek na zastavení nové legislativy o monitoringu osob,” vysvětluje německý pirátský europoslanec Patrick Breyer. „Aniž bychom bránili naši svobodu a základní práva na soukromí, směřujeme bez odporu do společnosti permanentního sledování a vzájemné nedůvěry. Budeme prosazovat svobodu projevu na internetu a bránit cenzuře ve všech jejích podobách,” dodává Breyer.

Další z požadavků je bezodkladné zveřejnění šetření Evropské komise ohledně střetu zájmu českého premiéra Andreje Babiše a auditu společnosti Agrofert.

„Není to jen o Andreji Babišovi, jak si o sobě často sám myslí, ale zejména o dalších analogických případech v budoucnu. Evropská komise musí takovéto zprávy zveřejňovat ve stejný okamžik, jako je zasílá národním vládám. Není žádný důvod, aby je zadržovala,” uvádí europoslanec Mikuláš Peksa.

Kromě programových shod se jednání v politické skupině soustředí také na obsazení jednotlivých výborů Evropského parlamentu.

„V jednáních jsme požadovali členství v pro nás zásadních výborech. Jsou jimi Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO), Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), Výbor pro mezinárodní obchod (INTA) a Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Účast v těchto výborech nám umožní prosadit programové priority, které jsme představili ve volbách,” uvedla europoslankyně a předsedkyně Evropské pirátské strany Markéta Gregorová.

Evropští piráti se také pokusí získat místo přímo v předsednictvu Greens/Evropská svobodná aliance.

„Je pro nás velmi důležité, abychom byli autentická a samostatná síla v rámci skupiny se svojí vlastní identitou. Věříme, a jednání to potvrzují, že Greens/Evropská svobodná aliance je otevřenou, integrující skupinou, ve které jsou naše názory a nápady upřímně reflektovány. Rádi bychom naše kolegy europoslance obohatili o pirátský pohled na společnost a její další vývoj,” uvádí dále Kolaja a dodává: „Samozřejmě, že se ve všech bodech neshodneme na sto procent, ale vedení skupiny je velmi otevřené a chápe, že v zásadních věcech se budeme držet pirátského programu.”

„Politická skupina ALDE, se kterou jsme také v kontaktu, zatím neučinila jediný krok, který by naznačoval, že chce přestat podporovat hnutí ANO v jeho krytí kauz Andreje Babiše,” dodává Kolaja. „Nemůžeme tedy být v jedné skupině se stranou, jejíž předseda je trestně stíhaný a je v zásadním střetu zájmů.”
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist