https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evzen-tosenovsky-fit-for-55-nemuzeme-prehlizet-ze-se-situace-zmenila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Evžen Tošenovský: Fit for 55 - nemůžeme přehlížet, že se situace změnila

20. dubna 2023 | ODS
Europoslanci podpořili finální podobu další části balíčku Fit for 55, která se zabývá obchodováním s emisními povolenkami, zavedením uhlíkového cla a zřízením sociálně klimatického fondu. Europoslanci za ODS se nakonec rozhodli legislativu, až na výjimku sociálně klimatického fondu, nepodpořit.

„Můžeme ocenit, že se podařilo prosadit některé úlevy, například pro teplárny a různé záchranné brzdy, které mají zabránit dalšímu excesivnímu růstu cen povolenek. Nicméně tím pozitiva končí. Okolnosti se dál zhoršují: ceny elektřiny jsou dnes na trojnásobku – lidé chudnou, napříč Evropou narůstají protestní nálady. Cena povolenek je dnes sto eur za tunu, což je pětinásobek oproti stavu před dvěma lety. Kvalifikované odhady dnes říkají, že za 10–15 let spotřeba elektřiny vzroste na dvojnásobek, a Německo v této situaci zavírá poslední jaderné elektrárny. I v rámci Evropského parlamentu je jádro rehabilitováno mnohem pomaleji, než by bylo záhodno. V takové situaci není další akcelerace klimatického tažení ospravedlnitelná," říká europoslanec Alexandr Vondra.

„Některé pozitivní úpravy nemohou vést k podpoře tohoto frontálního útoku na konkurenceschopnost Evropy," míní europoslanec Evžen Tošenovský. „Nemůžeme hlasovat pro klimatickou daň na silniční dopravu a bydlení, která v konečném důsledku dopadne na koncové spotřebitele. Uhlíkové clo, které má kompenzovat klimatickou politiku EU, opět dopadne především na lidi. Nemluvě o rušení bezplatných povolenek pro letecký sektor do roku 2026, čímž se dále zdraží létání," dodává Tošenovský.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist