Veronika Hešíková "> Experti z celé EU řešili společné fungování politiky soudržnosti a nových nástrojů EU - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/experti-z-cele-eu-resili-spolecne-fungovani-politiky-soudrznosti-a-novych-nastroju-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Experti z celé EU řešili společné fungování politiky soudržnosti a nových nástrojů EU

8. července 2022 | MMR ČR
Autor: Veronika Hešíková, tel: 705 894 932
Na pozvání Ministerstva pro místní rozvoj se do Prahy sjelo pět desítek odborníků z členských států Evropské unie, aby diskutovali, jak nejlépe koordinovat politiku soudržnosti a nové nástroje EU a zajistit jejich větší propojení na evropské, národní i regionální úrovni. Tím by byla mimo jiné umožněna pružnější reakce na nové výzvy, jako jsou pandemická krize, změna klimatu či momentální energetická situace. Jednání se konalo v rámci předsednictví České republiky v Radě EU.

„Soudržnost je základním cílem Evropské unie, ovšem v současné době čelí vážným ekonomickým, sociálním a územním výzvám, které jsou dopadem globální finanční krize, pandemie a současně ruské agrese na Ukrajině. Politika soudržnosti hraje při řešení těchto výzev klíčovou roli. Nejedná však izolovaně a nové nástroje Evropské unie mají potenciál ji podporovat. Je zásadní, aby tyto nástroje vedly ke vzájemnému posílení a nikoliv oslabení,“ uvedla Kateřina Neveselá, ředitelka Odboru řízení a koordinace fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj.

V dopoledním bloku se experti zabývali příležitostmi a výzvami, kterým politika soudržnosti v současné době čelí. Zazněly zde možné oblasti propojení mezi tradiční politikou soudržnosti a novými nástroji EU. Někteří účastníci upozorňovali na riziko vyplývající z určitého tematického překrývání stávajících a nových nástrojů – ty si mohou v určitých případech konkurovat, pokud jde o finanční zdroje. Rostoucí složitost financování Evropské unie je jednou z velkých výzev, o kterých se jednalo. Opakovaně bylo také zmiňováno, že v centru zájmu by měli být příjemci realizující investice ze všech nástrojů, kteří jsou konfrontováni roztříštěností zdrojů a nejednotností jejich pravidel.

Mezi nové nástroje patří zejména Národní plán obnovy v rámci Nástroje pro obnovu a odolnost (RRF), který byl vytvořený za účelem zmírnění ekonomických a sociálních dopadů pandemie nemoci COVID-19. Dalšími nástroji jsou Modernizační fond na podporu energetické bezpečnosti nabízející financování opatření v oblasti klimatu a Fond spravedlivé transformace pro zmírnění dopadů přechodu ke klimatické neutralitě.

V druhé části probíhala výměna zkušeností států s těmito novými nástroji a zabývala se možnostmi jejich většího propojení a vzájemné inspirace některými prvky. Diskuse se dotkla i přetížených kapacit majících nové nástroje na starosti. Některé členské státy totiž využívají k řízení všech nástrojů stejné orgány. Další členské státy mají naopak struktury rozdělené, což může naproti tomu ztěžovat koordinaci.

Dnešní diskuse položila základy pro další jednání o principech a nástrojích politiky soudržnosti, které v příštích letech vyústí mimo jiné v pravidla pro fungování politiky soudržnosti v dalším programovém období Evropské unie, tedy po roce 2027.

Jednání bylo první z několika desítek akcí, které se budou v rámci českého předsednictví konat. Právě politika soudržnosti, která má nezastupitelný význam pro rozvoj všech regionů a snižování rozdílů mezi nimi napříč EU, je jednou ze čtyř priorit MMR pro toto období.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist