https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fakulta-tropickeho-zemedelstvi-se-pripojuje-ke-kampani-meatless-monday-kazde-pondeli-bude-bez-masa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká zemědělská univerzita: Fakulta tropického zemědělství se připojuje ke kampani Meatless Monday, každé pondělí bude bez masa

28. listopadu 2018 | Česká zemědělská univerzita
Autor: Jana Kašparová, tel: 703 182 901
Jsme si vědomi toho, jak významný je vliv stravování na životní prostředí? Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze ano, a proto si minulý týden odhlasovala připojení ke globální kampani Meatless Monday.

To, co již delší dobu tušíme ve vztahu k nadužívání přírodních zdrojů a nadměrné spotřebě, potvrdila i nedávná studie publikovaná v časopise Nature. Studie konstatuje, že současný globální potravinový systém a strava založená na konzumaci masa a živočišných produktů je jednou z hlavních příčin klimatické změny, ztráty biodiverzity, kontaminace zdrojů pitné vody a změny ve využívání půdy. Studie doporučuje výrazně snížit konzumaci masa, o 75–90 % a ostatních živočišných produktů o 60 %. „Současným životním stylem překračujeme hranice globálních ekosystémů, je tedy nejvyšší čas začít se učit být zodpovědným spotřebitelem a zamyslet se nad tím, co můžeme sami udělat proto, abychom zmírnili negativní dopady na životní prostředí,” říká děkan Fakulty tropického zemědělství docent Jan Banout.

Živočišná produkce je zásadní přispěvatel k celosvětové environmentální degradaci a klimatické změně. Navíc živočišný průmysl emituje obrovské množství skleníkových plynů, dokonce více než veškerá světová doprava dohromady.

Poslední suchá léta v ČR nám ukázala, že klimatická změna není pojmem, který se nás netýká, ale že může i nám v ekonomicky vyspělé Evropě nepříjemně ovlivnit životy. „A i to je jeden z důvodů, proč jsme se jako fakulta připojili k Meatless Monday a zaměstnanci se zavázali k tomu, že během pracovní doby nebudou konzumovat masné produkty,” dodává doc. Banout.

Změnit způsob našeho stravování a omezit konzumaci masa a masných výrobků je jedním z nejúčinnějších kroků, jak pozitivně ovlivnit běh věcí. Cílem celosvětové kampaně Meatless Monday (Pondělí bez masa) je upozornit na to, jak zásadní vliv má naše každodenní rozhodování o tom, co budeme a nebudeme konzumovat ve vztahu ke kvalitě a zachování životního prostředí ve kterém žijeme.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist