https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fama-o-vyhozenych-desitkach-milionu-korun-na-d1-0136-kvuli-ekologum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senátorka Jitka Seitlová: Fáma o vyhozených desítkách milionů korun na D1 0136 kvůli ekologům

23. listopadu 2018 | Senátorka Jitka Seitlová
Zemní práce na trase D1 0136 Říkovice - Přerov neukončili ekologičtí aktivisté, jednalo se o archeologický průzkum. Na základě nejasností, panujících mezi občany obcí na plánované trase dálnice D1 0136 nad důvody provedení zemních prací v úseku podél železniční tratě mezi Horní Moštěnicí a Říkovicemi, jsem kontaktovala Ředitelství silnic a dálnic (dále ŘSD) s prosbou o vyjasnění situace.

Obyvatelé dotčených obcí se domnívali, že skrývka půdy a zeminy a její následné zpětné navezení na původní místo je důsledkem podaného odvolání snad „Dětí Země“ proti územnímu rozhodnutí o stavbě. Rozhořčení občané rovněž získali informaci, že náklady na tyto, nejspíše zbytečné práce, dosáhly částky až 48 miliónů korun.

Pravdou však je, že se nejednalo o předčasně ukončené zahájení výstavby daného úseku dálnice, ale o běžný záchranný archeologický výzkum, který dle zákona o státní památkové péči musí ŘSD povinně provést. Jejich výstupem je dokument „Potvrzení o provedeném archeologickým průzkumu“, potřebný pro získání kolaudačního rozhodnutí po dokončení výstavby dálnice. Podle písemné odpovědi ŘSD provedení těchto prací takto v předstihu vede k časové úspoře až dvou let.

Veškeré práce v blízkosti železniční tratě Horní Moštěnice – Říkovice tedy nebyly ukončeny vnějšími obstrukcemi a ani se nestaly zbytečným výdajem. Právě naopak, mohou pomoci k rychlejší realizaci místního úseku dálnice D1.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist