Kristýna Seidlová, Jakub Schneider "> Farmáři v Herálci budou vyrábět zemní plyn - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/farmari-v-heralci-budou-vyrabet-zemni-plyn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

PRODEVAL CE s.r.o.: Farmáři v Herálci budou vyrábět zemní plyn

28. března 2023 | PRODEVAL CE s.r.o.
Autor: Kristýna Seidlová, Jakub Schneider, tel: 739907788
Farmáři v Herálci budou vyrábět zemní plyn

Taky vám jde hlava kolem ze současných společenských témat? Energetická krize, environmentální krize, globální oteplování, nedostatek vody… a mohli bychom pokračovat. Jedinec těžko vyřeší všechny problémy světa, ale existují firmy, které se chopily řešení alespoň některých z uvedených problémů.

Příkladem může být třeba farma Herálec u Humpolce, která už roky dbá na hospodaření šetrné ke krajině, na zdraví půdního mikrobiomu a obsah uhlíku v půdě. To je důležité i proto, že takto zdravá půda například zadrží mnohem více vody, než je v podmínkách dnešních farem běžné. Herálečtí totiž zařadili do způsobu své práce tzv. regenerativní hospodaření. A jde zde nejenom o zdraví půdy, ale také o zdraví ovzduší. Pomocí inovativních postupů v zemědělství se totiž váže do půdy oxid uhličitý (CO2), což je skleníkový plyn způsobující globální oteplování. Toho se jen za minulý rok v heráleckých polích podařilo uložit přes 300 tun.

Část plodin šetrně vypěstovaných na farmě míří společně s hnojem zdejšího dobytka do bioplynové stanice, kterou společně s farmou provozuje investiční společnost SUR LIE. Bioplynka od roku 2012 produkuje ekologickou elektřinu a také teplo, které je dále účelně využíváno v navazující potravinářské výrobě.
Nyní se však v Herálci rozhodli pro malou energetickou revoluci a rozšiřují bioplynku tak, aby kromě elektřiny dokázala produkovat také biometan. Tedy plyn, který má vlastnosti zemního plynu. Bude vyráběn ekologicky z lokální herálecké biomasy a stlačený do vysokotlakých lahví bude v podobě BioCNG využíván k pohonu autobusů městské hromadné dopravy v Jihlavě.
„Herálec patří v České republice k pionýrům úpravy bioplynu na biometan/BioCNG, dlouhodobé zkušenosti v širokém měřítku u nás prakticky neexistují“, říká manažer bioplynové stanice Ing. Ondřej Malinovský. „Naši bioplynku jsme dlouho ladili do nynější vysoké výkonnosti. Farmaření také věnujeme mimořádnou péči, a proto je pro nás důležité, aby i biometanová technologie perfektně fungovala. Výběrové řízení na dodavatele technologie upgradu bioplynu vyhrála firma Prodeval. Přepravní zásobníky biometanu a plnící a výdejní zařízení BioCNG pak dodá společnost ADAST.“

Jak to celé funguje? Fermentací biomasy vzniká ve fermentační nádrži bioplyn, který bude pomocí technologie upraven na biometan. Jádrem technologie Prodevalu je jednotka membránové separace s polymerovými membránami. Ty mají podobu tisíců drobných stébel, uložených podélně v kovovém válci, do kterého je z jedné strany vtláčen bioplyn. V dutém stéblu se oddělují molekuly oxidu uhličitého a metanu. Výhodou této technologie je její vysoká účinnost, která je vyšší než 99,3 %. Konkrétně v Herálci musí být jednotka schopna zpracovat 105 - 210 Nm3 bioplynu/hod. a vyrobit biometan s obsahem metanu více než 95 %.

Biometan je většinou vtláčen do plynárenské sítě a využíván stejně jako zemní plyn. V Herálci se však bude biometan ukládat do tlakových mobilních zásobníků BioCNG. Zásobníky budou převáženy do Jihlavy, kde na upravený biometan (BioCNG) budou jezdit jihlavské autobusy. BioCNG je pokročilým biopalivem šetrným k životnímu prostředí. Herálecká bioplynová stanice tedy bude vyrábět lokální 100% obnovitelný zdroj biopaliva, který se bude využívat v okolí.

PRODEVAL je francouzská společnost působící v plynárenském průmyslu více než 30 let. Od roku 2014 se intenzivně věnuje úpravě bioplynu na biometan metodou membránové separace. PRODEVAL je výrobcem technologicky pokročilých jednotek pro výrobu biometanu, vtláčecích stanic pro plynárenskou soustavu, BioCNG a AgriGNV stanic pro dopravu a zkapalňovacích zařízení pro využití CO2. V současnosti má v Evropě v provozu přes 200 jednotek pro výrobu biometanu. Společnost s více než 300 zaměstnanci dosáhla v roce 2021 obratu 120 mil. EUR. Její hlavní sídlo je ve Francii, dceřinné společnosti působí v České republice, Itálii, Německu, Kanadě a USA.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist