https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/farsky-chceme-ochranit-seniory-a-energosmejdum-zatnout-tipec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Farský: Chceme ochránit seniory a “energošmejdům” zatnout tipec

15. června 2021 | STAN
Na plénu Poslanecké Sněmovny by měla být konečně projednána vládní novela energetického zákona, která mimo jiné reaguje na nekalé praktiky některých nepoctivých prodejců energií. Hnutí Starostové a nezávislí navrhlo řešení podomních prodejů již v listopadu 2019, to počítalo s omezením praktik, které často překračují hranici zákona, a vyšší ochraně spotřebitelů. Vláda později předložila vlastní novelu v podobném znění, ke které zástupci STAN připravili několik pozměňovacích návrhů. Ty zahrnují mimo jiné úpravu právě podomního prodeje či zkrácení doby pro získání licence pro výkon zprostředkovatelské činnosti na šest měsíců. Ostatní pozměňovací návrhy jdou směrem k větší ochraně spotřebitelů při uzavírání smluv, odstoupení od smlouvy nebo její výpovědi, ruší také některé sankce v souvislosti s vypovězením smluv. Na tiskové konferenci také Jan Farský vyzval vládu, aby začala plnit své závazky vůči našim spojencům.

„Podomní prodejci, tzv. energošmejdi, si často pro své nekalé činnosti vybírají seniory a nabízejí jim nevýhodné smlouvy, ve kterých později zjistí, o co všechno přišli. Dříve zkoušeli tyto podvody přes hrnce, po zmedializování kauz přišli s vynalézavějšími triky. Energošmejdy jsme chtěli vytlačit za hranu zákona už v našem původním návrhu, tehdy se ale vládě z nějakého důvodu nelíbil. Nejde o to, kdo problém vyřeší, ale nechceme, aby byli senioři okrádání,” vysvětlil důvody k podání pozměňovacích návrhů předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Další návrhy zahrnují podnikání zprostředkovatelů v energetických odvětvích na základě licence, či možnost zakázat na území obce podomní prodej energií i prostřednictvím zprostředkovatelů nařízením obce. To reaguje na judikaturu Nejvyššího správního soudu, že podomní prodej energií nelze ze strany obcí efektivně regulovat.

V závěru tiskové konference vyzval Jan Farský za klub hnutí STAN vládu, aby dodržovala své sliby v oblasti rozpočtu na obranu a jednala jako rovnocenný partner.

“Týden poté, co komunisté udrželi tuto vládu u moci, dochází ke škrtům v části pro obranu, kterou právě komunisté tolik kritizují. Vláda tím bohužel vysílá vzkaz spojencům, že se na nás nedá spolehnout, za to my předpokládáme, že nám pomohou, když bude potřebova. Je to také vzkaz armádě, že si jí vláda neváží, přitom v těch nejtěžších chvílích koronavirové krize byla to byla právě ona, která pomáhala v domovech důchodců nebo v nemocnicích. Armáda má své dlouhodobé projekty na nákupy, výzkumy a je potřeba, aby věděla, s jakými prostředky může nakládat. Takové kroky vlády naprosto odmítáme,” uzavřel Farský.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist