https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/farsky-svolali-jsme-mimoradnou-schuzi-k-boji-se-suchem.je-nejvyssi-cas-krajine-a-pude-pomoci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Farský: Svolali jsme mimořádnou schůzi k boji se suchem. Je nejvyšší čas krajině a půdě pomoci

10. června 2020 | STAN
Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský nasbíral dostatečný počet podpisů pro svolání mimořádné schůze k boji se suchem. Ta se uskuteční 18. června od 9 hodin. Na mimořádné schůzi by se měly projednat pouze návrhy týkající se úprav pro ochranu krajiny, které se zatím nedostaly ani do prvního čtení. Týká se to vládních i opozičních návrhů.

„Po deštích z posledních týdnů může převládat iluze, že jsme z nejhoršího venku. Ale není tomu tak. Naše krajina byla za desítky let natolik zdevastovaná, že potřebnou vodu v půdě nedokáže zadržovat, a proto může být za několik týdnů zase zcela vyprahlá. Je nejvyšší čas krajině a půdě pomoci,“ upozorňuje Jan Farský.

Celá řada odborníků už několik let upozorňuje na alarmující stav sucha v České republice. Pro vládní činitele však ochrana krajiny doposud nebyla prioritou. Nyní je příležitost ztracená léta nezájmu dohnat.

„Vláda však o boji se suchem více mluví, než se mu skutečně věnuje. Už více než rok leží ve sněmovně několik návrhů, které mohou zemi pomoci v boji se suchem, ale vláda jejich projednání stále odkládá. Slova vládních politiků plynou, voda z krajiny nenávratně mizí a naděje v podobě potřebných změn mezitím leží zaparkovaná ve sněmovně,“ dodává předseda poslaneckého klubu STAN Farský.

Na schůzi by se měla projednávat vládní návrhy i návrhy od zástupců dalších parlamentních stran. Na schůzi by se mělo jednat o změnách vodního zákona, novele zákona o pozemkových úpravách i zanesení práva na pitnou vodu do Ústavy.

„Přijetí těchto návrhů výrazně pomůže naší krajině. Mnohem více než komise, které jen potvrzují to, co už víme, a stejně pak požadují schválení změn. Tím se dostáváme do bludného kruhu. Čím rychleji budou mít lidé v naší zemi základní právo na pitnou vodu, možnosti použitou vodu recyklovat nebo bude konečně schválena protierozní vyhláška, tím dříve pomůžeme navrátit krajině přirozený ráz,“ doplňuje poslankyně Jana Krutáková.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist