https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/festival-ekologicke-dny-olomouc-letos-o-manipulaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.: Festival Ekologické dny Olomouc letos o manipulaci

21. dubna bude zahájen festival Ekologické dny Olomouc (EDO 2017). Od pátku do neděle proběhnou besedy s našimi významnými osobnostmi veřejného života a popularizace vědy. Festivalové téma besed bude letos manipulace v přírodě, krajině a společnosti. Diskutovat s lidmi přijedou psychiatr Cyril Höschl, filosofové Václav Bělohradský a Zdeněk Kratochvíl, biologové Stanislav Komárek, Jan Zrzavý, David Storch, sociolog Pavel Barša, známý historik a autor Toulek Českou minulostí Petr Hora Hořejš a s nimi další neméně přitažliví hosté. Lidé se dozvědí informace například o případu Šumava, o tom jak se dělá evoluce, o big datech v počítačových sítích, konspiračních teoriích, trumpotách s postpravdou a o manipulacích s historií, v ekosystémech, v médiích, v lékařství (placebo), architektuře, …
Michal Bartoš, ředitel Sluňákova, který festival již 27 let připravuje, říká: „Byl jsem potěšený, že EDO se staly důležitým datem v diářích mnoha nesmírně zajímavých lidí, kteří poutavě představují zvídavým laikům poměrně složité myšlenky. Letos je program besed doslova nabitý a zhodnocuje mnohaleté úsilí. Uvědomil jsem si, že letošní téma „manipulace“ bylo s námi vlastně vždy. Festival od počátku staví proti jednoduchým manipulacím pohledy z více úhlů, často protichůdných. Spíše klade otázky, než nabízí odpovědi. Dává přednost světu, který je rozmanitě složitý, ne jednobarevně plochý. Myšlenky jsou nabízeny v kontextech, nevnucujeme je, je jich obohacujícím způsobem mnoho. A navíc, našim hostům zpravidla nechybí humor.“
Vyvrcholením a zakončením festivalu bude velký prvomájový Ekojarmark na Horním náměstí v Olomouci. Vedle tradičních řemesel se rodiče s dětmi mohou těšit na mimořádně oblíbené Divadlo Víti Marčíka a hravé dílny, zejména v souvislosti s problematikou předcházení vzniku odpadů a jejich třídění. Jarmark nabídne také netradiční pohledy na Olomouc: z výšky, z vody a pohledem lidí bez domova. Jde o oslavu biodiverzity přírody a lidských přístupů k ní. K tomu budou po celý den hrát: Tomáš Kočko & ORCHESTR, Žamboši, Marshall Malinovsky, Ivan Hlas Trio, Živé Kvety, Lanugo, Korben Dallas, Luboš Pospíšil £ 5P.
K EDO se rok co rok také přidává stále více organizací nabízejících své vlastní programy: letos DDM pořádá Den Země v ZOO, Technické služby Olomouc zvou na velkou odbornou konferenci Odpady, Rodinné centrum Heřmánek nabízí seminář o důstojném umírání. Na programu je také fotografická dílna (Vladimír Janek) a umělecká dílna s tancem spojeném s přírodou (Bohemiae Rosa). Skvělé výstavy pořádají Galerie Caesar a Muzeum umění Olomouc. Výlety ukáží historii Hané, zahrady v Kroměříži i architekturu ve městě Litomyšl.
„Myslím, že patříme k nejpestřejším festivalům u nás“, říká Michal Bartoš a zve veřejnost „ke společné poradě o světě, při které je příjemné pobýt spolu. Chvilku s ničím nemanipulovat, naslouchat a přemýšlet“. Program EDO 2017 je k dosažení pro všechny zájemce na www.slunakov.cz.

DOPROVODNÉ INFORMACE:

Informace EDO, fotografie, bannery:
michbartos@seznam.cz.
Festivalová znělka:
https://www.youtube.com/watch?v=cYs4Pez3L2s
EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC (EDO 2017)
21. 4. – 1. 5. 2017: EDO … na manipulační ploše
BESEDY
Cyril Höschl, Pavel Barša, Václav Bělohradský, Petr Hora Hořejš, Stanislav Komárek, Kateřina Sam, Václav Žák, Jan Zrzavý, David Storch, Zdeněk Kratochvíl, Jan Romportl, Jakub Potůček, Šumava a další…
EKOJARMARK
Tomáš Kočko & ORCHESTR, Žamboši, Marshall Malinovsky, Ivan Hlas Trio, Živé Kvety, Lanugo, Korben Dallas, Luboš Pospíšil £ 5P, Divadlo Víti Marčíka, hravá stanoviště pro rodiče s dětmi, netradiční prohlídky Olomouce, řemesla, příroda a lidé, oslava pestrosti živata …
A MNOHO DALŠÍHO: PŘÍRODA, VÝSTAVY, VÝLETY, UMĚNÍ

INFO NA:
www.slunakov.cz
Facebooková skupina: Ekologické dny Olomouc (Nové a ještě lepší Ekologické dny Olomouc)
27. ročník festivalu
Manipulace kolem nás: ve společnosti, přírodě, krajině, politice, médiích, vzdělávání, vztazích, … Manipulace spojené s environmentálním hnutím, s virtuální realitou, sociálními sítěmi a internetem. Jak k nim dochází, jaký je jejich smysl, jak se jim bránit?
Oranizace:
SLUŇÁKOV, centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.
www.slunakov.cz
Spolupráce:
Statutární město Olomouc, Muzeum umění Olomouc - Divadlo hudby, Galerie Caesar, Technické služby města Olomouce, Mateřské centrum Heřmánek, Dům dětí a mládeže Olomouc, Studenti PřF UP: Udržitelný Palacký - Environmentální studia a udržitelný rozvoj – Mezinárodní rozvojová studia,Bohemiae Rosa, Česká společnost ornitologická a Moravský ornitologický spolek.

PODPORA EDO 2017:
Státní fond životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí
Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj
Olomouc třídí odpad, Odbor ŽP Magistrátu města Olomouce
Biomac, dřevěné brikety, dřevěné pelety, Muzeum umění Olomouc

Podpořte i Vy EDO, EV, akce pro veřejnost 2017 a Sluňákov:
Pomozte nám s propagací, rozesílkou programu, zveřejněním na Vašich www, sdílením na sociálních sítích, roznosem plakátů, přijďte pobýt.
Přidejte se i Vy a připravte vlastní aktivity k Ekologickým dnům Olomouc. Dejte nám vědět.
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:
TV MORAVA s. r. o., Naše příroda, Listy, olomouc.cz, Atlant taxi, Český rozhlas Olomouc
POZVÁNKU NA EDO UVEŘEJNILI:
Salon, Vesmír, 7.G, Osel.cz, Ekologickébydlení.eu,
AKTUÁLNÍ INFORMACE O EDO 2017
www.slunakov.cz
skupina „Nové a ještě lepší Ekologické dny Olomouc“ na FB
a na Teletextu ČT1 rubrika Ekologie

Horka nad Moravou – Olomouc: 12. 4. 2017
Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.
Skrbeňská 669/70, 783 35 Horka nad Moravou
Kontakt EDO:
Mgr. Michal Bartoš, PhD.
www.slunakov.cz


„Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky
na základě rozhodnutí ministra životního prostředí“

Michal Bartoš, tel: 602708181 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist