Jedna příroda "> Film Hodnoty přírody získal prestižní ocenění na mezinárodním festivalu Agrofilm 2023 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/film-hodnoty-prirody-ziskal-prestizni-oceneni-na-mezinarodnim-festivalu-agrofilm-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Jedna příroda: Film Hodnoty přírody získal prestižní ocenění na mezinárodním festivalu Agrofilm 2023

16. listopadu 2023 | Jedna příroda
Autor: Jedna příroda
Na jaře letošního roku byl veřejnosti představen dokumentární film Hodnoty přírody. Brzy se ukázalo, že film, který vznikl v rámci IP projektu LIFE Jedna příroda, je výjimečně zdařilým dokumentem, který na příkladu české krajiny vizuálně srozumitelnou formou vysvětluje, jaké přínosy čili ekosystémové služby lidem příroda poskytuje a proč je důležité o nich v ochraně přírody i při rozhodování o využití krajiny vědět.

Je tedy logické, že oslovil porotce i na Mezinárodním filmovém festivalu AGROFILM 2023 v Nitře. Režisér dokumentu Michal Gálik byl jedním z vítězných filmařů, kteří převzali cenu za neobyčejné zpracování témat z oblasti zemědělství, potravinářství, lesnictví a jiných příbuzných témat. Dokument Hodnoty přírody získal ocenění Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO).

Mezinárodní porota ocenila tvůrčí přístup filmařů z dvanácti zemí, kterým se podařilo výjimečným způsobem upozornit na důležitost a náročnost práce zemědělce, na jeho vztah k půdě a zvířatům i na otázky spojené s udržitelností agrosektoru.

Projekt Jedna příroda je spolufinancován z evropského programu LIFE a jeho hlavním cílem je zlepšit podmínky chráněných druhů i přírodních stanovišť v chráněných územích evropské soustavy Natura 2000 v rámci České republiky, zamezit úbytku biologické rozmanitosti a také vyhodnotit přínosy přírody pro společnost. Hodnocení přínosů či ekosystémových služeb umožňuje lépe pracovat s naší krajinou a jejím využíváním tak, aby to prospívalo lidem i biologické rozmanitosti.

Film Hodnoty přírody je veřejně dostupný všem zájemcům na YouTube kanálu Jedna příroda a dále využitelný například pro výuku a vzdělávání.

LIFE – program pro lepší život

Projekt LIFE Jedna příroda je realizován za přispění Ministerstva životního prostředí ČR a evropského programu LIFE.

Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.

Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.

Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.

Článek vznikl v rámci projektu LIFE for Czechia s přispěním unijního programu LIFE.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist