https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/film-lekce-divokosti-uspel-na-festivalu-v-ostrave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Film Lekce divokosti uspěl na festivalu v Ostravě

31. května 2016 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303
Z rukou prezidenta festivalu T-FILM, herce Ondřeje Vetchého, převzal v Ostravě režisér Jan Svatoš cenu Perseus za svůj dokument Lekce divokosti. Snímek, který vznikl v produkci České televize pro cyklus Nedej se!, vypráví příběh o divokých koních z anglického Exmooru a jejich cesty do České republiky. Zabývá se ale také kulturním kontextem vztahu člověka a koně jako fenoménu.

Lekce divokosti se již kvalifikovala do soutěží na festivalech Ekofilm, Life Science i AFO Olomouc, svoji nominaci ale poprvé proměnila v Ostravě. Jan Svatoš na festivalu uspěl již podruhé – loni si cenu odnesl jeho film Velké losování, pojednávající o osudech losů v českých lesích.

Filmový festival T-film představuje krátké dokumentární filmy s tematikou ekologie, trvale udržitelného rozvoje, ochrany fauny a flory, přírodních a kulturních památek. „Odbornou porotu letos čekal opravdu tvrdý oříšek. A to nejen proto, že se přihlásilo rekordní množství autorů, ale všechny snímky byly také velmi kvalitní. Nebylo tak vůbec jednoduché vybrat ty nejlepší,“ komentoval letošní ročník člen poroty Matěj Jankovský.

Lekce divokosti i Velké losování byly částečně inspirovány projekty společnosti Česká krajina, která se zaměřuje především na ochranu velkých kopytníků a jejich vracení do přírody. „Filmy Jana Svatoše mají vždy nejenom dokumentární, ale i silnou výtvarnou rovinu, která dává zpracovanému tématu zcela nový rozměr. Proto nás velmi těší, že jsme s ním mohli spolupracovat, pokaždé to bylo velmi příjemné,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Divocí koně pocházející z Exmooru se v současnosti vyskytují v celé střední a východní Evropě pouze v Přírodní rezervaci Milovice, kde žije na dvou pastvinách o rozloze 160 hektarů celkem 30 dospělých koní a 12 hříbat. Spolu s nimi v rezervaci žijí i zubři a zpětně šlechtění pratuři.

Společnost Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, hejtman Miloš Petera, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, Megabooks CZ, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Dalibor Dostál, tel: 606 635 303 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist