Jana Hedencová "> Firma LA Food instalovala první fotovoltaiku a chystá stavbu nové haly - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/firma-la-food-instalovala-prvni-fotovoltaiku-a-chysta-stavbu-nove-haly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

La Food: Firma LA Food instalovala první fotovoltaiku a chystá stavbu nové haly

27. května 2024 | La Food
Autor: Jana Hedencová, tel: 735746517
Firma LA Food specializující se na výrobu, balení a distribuci potravin pod značkou MENU GOLD instalovala panely o celkovém výkonu 50 kWp. Kromě ekonomického benefitu, který podniku fotovoltaika přinese, chce firma pracovat na energetické soběstačnosti. „Výše investice do solárních panelů dosáhla dvou miliónů korun. Původní rozpočet byl nižší, ale z důvodů statiky jsme museli vyztužit střechu výrobních a skladovacích prostor tak, aby panely unesla. Zapojení proběhlo v květnu loňského roku. Úspora elektrické energie je 30 procent ročně,“ říká Antonín Zapletal, jednatel společnosti LA Food, který ve firmě zodpovídá za oblast výroby a financí.
Další projekt solárního zdroje plánuje LA Food na nové hale, která se začne budovat v druhé polovině letošního roku. Pokud firma dostane od distributora energií povolení k vybudování solární energie bez přetoku, mohla by na novém objektu vyrůst elektrárna se srovnatelným výkonem. Objekt o rozloze čtyři a půl tisíce metrů čtverečních bude logisticky napojený na stávající provoz a přinese do regionu nová kvalifikovaná pracovní místa. Investovat bude firma také do nejmodernějších technologií jako je automatizovaná linka. „Potravinářská výroba je energeticky náročný provoz, který zároveň disponuje ideální plochou pro umístění fotovoltaiky. Proto i na nově projektovaných výrobních a skladovacích prostorech, počítáme se zajištěním obnovitelných energetických zdrojů,“ uvádí Zapletal.
Od počátku zprovoznění stávající fotovoltaiky dosáhla úspora 95 tisíc korun. Za dvanáct měsíců představovala kolem 48 MWh vyrobené energie. Práce spojené se stavbou a zpevněním střechy trvaly dva měsíce a administrativa zabrala pět měsíců. V průběhu probíhajících stavebních prací a v době instalace panelů nedošlo k přerušení provozu ani výroby.
„Vlastní zdroj energie může pokrýt třetinu naší spotřeby, která byla vypočítaná na 50 kWp. V době provozu, tedy v průběhu pracovního týdne, přebytky nemáme. Ty vznikají během víkendu, kdy se u nás nevyrábí. Nemůžeme je ale vracet zpět do sítě, a to z kapacitních důvodů provozovatele,“ vysvětluje Antonín Zapletal a dodává: „Na fotovoltaiku byla čerpaná naše jediná dotace.“
V rámci své strategie udržitelnosti se firma dlouhodobě soustředí na celkové snižování energetické náročnosti provozů a redukci uhlíkové stopy. „Vlastní bezemisní zdroje energie nás k cíli, kterým je snížení energetické závislosti o 30 %, výrazně posunou. Obzvláště v dnešní době, kdy Evropa a s ní i ČR čelí energetické krizi, to vnímáme jako společensky důležité téma,“ uzavírá Antonín Zapletal.
Firma LA Food s.r.o. byla založena v roce 2004. V současnosti v ní pracuje téměř devět desítek zaměstnanců. V nabídce má 250 druhů potravinářských výrobků ze 60 různých surovin. Jde především o rýži, luštěniny, jáhly, pohanku, bulgur, chia semínka, quinou nebo těstoviny. Výrobky distribuuje pod vlastní značkou MENU GOLD nebo pod značkami privátních řetězců. Značka MENU GOLD se kromě retailu orientuje také na zákazníky gastro segmentu. V listopadu 2016 zahájila společnost provoz ve vlastním logisticko-výrobním areálu v průmyslové zóně v Kostelanech nad Moravou u Uherského Hradiště. V roce 2020 dokončila dostavbu zatím posledních logisticko-výrobních prostor, které aktuálně čítají 11 tisíc metrů čtverečních. Kromě tuzemského trhu dodává LA Food své výrobky také do zemí Evropské unie.
Jana Hedencová, tel: 735746517
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist