https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fond-pro-spravedlivou-transformaci-startuje.evropsky-parlament-schvaluje-dohodu-o-jeho-zrizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Fond pro spravedlivou transformaci startuje. Evropský parlament schvaluje dohodu o jeho zřízení

18. května 2021 | ODS
Evropský parlament dnes na svém plenárním zasedání hlasuje o dohodě vycházející z trialogu mezi EP a Radou o zřízení tzv. Fondu pro spravedlivou transformaci (Just transition fund). Padá tak poslední zásadní legislativní překážka pro jeho zřízení.

„Fond je jedním z nástrojů, které mají pomoci členským státům dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Jeho cílem je pomoci zejména tzv. post-uhelným regionům, na které zelená politika dopadne nejvíce. U nás se týká Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje,“ uvedl europoslanec a zpravodaj návrhu u výboru pro životní prostředí Alexandr Vondra.

Celkem bude Fond disponovat 17,5 mld. eur, z toho 10 mld. v rámci tzv. Next generation EU a 7,5 mld. eur z Víceletého finančního rámce. Česká republika by měla mít k dispozici téměř 40 mld. Kč.

„Je ale chybou, že se nepodařilo vyjednat možnost využít tyto peníze na investice do plynu nebo jádra, tedy oblastí s daleko nižšími dopady na životní prostředí, než je tomu u uhlí. Pro Českou republiku jsou však tyto energetické zdroje zásadní. Považuji to za selhání českého premiéra a vlády, protože nevyužili možnosti tyto pro nás klíčové prvky prosadit,“ dodal Vondra.

„Aby měl tento fond smysl, musí být jeho peníze investovány chytře. Nejde jen o nahrazení příjmů, které regionu vypadnou při uzavírání neekologických výrob. Jde zejména o investice do inovativních oblastí, zelených technologií nebo do digitálních služeb, které vytvoří nová pracovní místa a které výrazně promění dosavadní charakter postižených regionů,“ doplnil europoslanec Evžen Tošenovský.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist