https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fond-pro-spravedlivou-transformaci-vyuzijme-pro-premenu-nasich-uhelnych-regionu.vybudujme-na-karvinsku-raj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Fond pro spravedlivou transformaci využijme pro přeměnu našich uhelných regionů. Vybudujme na Karvinsku „Ráj“

16. září 2020 | ODS
​​​​​​​Evropský parlament dnes schvaluje vznik tzv. Fondu pro spravedlivou transformaci (Just transition fund). Jeho cílem je poskytnout peníze regionům, které budou nejvíce zasaženy přechodem na bezuhlíkovou ekonomiku. V České republice se to týká Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

„Dosáhnout v EU do roku 2050 uhlíkové neutrality bude náročný úkol. Proto vznik Fondu pro spravedlivou transformaci podporuji. Má pomoci těm regionům, které to budou mít nejtěžší. U nás Ostravsko, Ústecko a Karlovarsko. Musíme ale zajistit, aby podmínky čerpání byly co nejjednodušší a nebyly například vyloučeny investice do plynu. Právě o to se budu během tzv. trialogu s členskými státy a Evropskou komisí za Evropský parlament zasazovat,“ uvedl europoslanec a zpravodaj návrhu u výboru pro životní prostředí Alexandr Vondra.

„Přestože mám k JTF různé výhrady, jsem rád, že se EU zabývá programem, který může pomoci post-uhelným regionům. Je to jediná možnost, jak kompenzovat obrovské náklady na ukončení využívání fosilních paliv a snížit sociální a ekonomické dopady v postižených regionech na minimum,“ komentoval zřízení fondu europoslanec Evžen Tošenovský.

Samotný návrh po schválení Parlamentem zamíří do tzv. trialogu, ve kterém budou finální podobu dojednávat zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise.

S konkrétními návrhy, jak peníze smysluplně využít, přichází náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a kandidát na hejtmana Jakub Unucka: „Podíváme-li se po vyspělých zemích, kde řeší ukončení těžby uhlí, zjistíme, že nejúspěšnější jsou tam, kde úplně změnili charakter místního průmyslu. Zapomněli na těžký průmysl a prostě rozjeli úplně jiný byznys. Je nutné úplně transformovat energetiku a teplárenství, vyřešit vytápění pro 750 tisíc lidí a průmyslové provozy.“

Jedním z konkrétních projektů je vybudování tzv. projektu „Ráj“, který se již osvědčil v řadě bývalých uhelných regionů. „Zjednodušeně řečeno chceme v Karviné postavit moderní botanickou zahradu s obřími kopulemi, které napodobují různé typy ekosystémů (například deštné pralesy, vinice, olivové háje a jiné). Kromě vědeckého výzkumu a turistického ruchu hraje Ráj také velmi významnou roli při ochraně ohrožených druhů rostlin před úplným vyhynutím.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist