https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fotopasti-potvrdily-pritomnost-vlku-v-luzickych-horach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Fotopasti potvrdily přítomnost vlků v Lužických horách

4. července 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
V Lužických horách se pohybují minimálně dva vlci. Důkazy o tom přinesly fotografie a videa z fotopastí Hnutí DUHA z jara letošního roku.

Nepřímé důkazy, nasvědčující přítomnosti vlků v Lužických horách, zdokumentovali dobrovolníci Vlčích hlídek na začátku letošního roku. Stopní dráhy a trus ukazovaly na pohyb dvojice zvířat [1]. Stoprocentní důkaz však chyběl.

Nyní se vlčí pár ukázal na videu z fotopasti umístěné v centrální části hor. Obě zvířata se na něm pohybují zasněženým lesem. Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek na konci zimy a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v lokalitě usadí a vyvedou mladé. K fotopasti tedy zamířili dobrovolníci znovu až nyní a potvrdili tak zatím výskyt dvou jedinců. Zda šlo o pár, který vyvedl mladé, ukážou další pravidelné kontroly fotopastí.

Výskyt vlků na jaře potvrdily i fotopasti v sousedním chráněném území - Národním parku České Švýcarsko. Tam automatické kamery instalovala správa NP, mimo jiné kvůli monitoringu kopytníků. Fotopast umístěná poblíž jednoho z krmelců zcela nečekaně zachytila unikátní záběry - ulovení laně vlkem, což je názornou ukázkou situace, kdy se vlci podílejí na regulaci zvěře v lesích (nejen) národního parku [2].

V České republice po mnoha desetiletích opět žijí vlci a pravidelně přivádějí na svět potomky. Návrat vlků má pozitivní vliv na české lesy, protože vlci pomáhají redukovat přemnožené kopytníky, jako je srnec, jelen nebo prase divoké. Předsudky a malá informovanost o návratu vlků a jejich způsobu života mohou vést ke konfliktům s některými chovateli hospodářských zvířat, na jejichž nezabezpečená stáda mohou vlci zaútočit. Právě sdílením informací o výskytu vlků s ochránci přírody, myslivci, lesníky a chovateli můžeme těmto konfliktům předejít. Navíc k prevenci mohou chovatelé využít financování z dotační výzvy Operačního programu Životní prostředí [3].

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, řekl:
"Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou - vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků. Hnutí DUHA připravuje několik projektů na modelové zabezpečení ovcí a jedné chovatelce už naše organizace zajistila nákup pasteveckého psa z pracovní linie ze Slovenska [4]."

Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, řekl:
"Přesto, že se vlci se na severu Čech pohybují od roku 2012 a nejpozději od roku 2016 máme důkazy o jejich přítomnosti, zejména snímky z fotopastí, trus či stopní dráhy, také z Národního parku České Švýcarsko a jeho okolí, jsou jejich přímá pozorování naprosto raritní záležitostí, protože vlci se lidem se vyhýbají."

"Život ve vlčích regionech samozřejmě přináší vyšší nároky na zabezpečení chovů menších hospodářských zvířat. V tomto ohledu lze čerpat množství zkušeností například od chovatelů v saské Lužici, která hostí zdrojovou vlčí populaci pro naši oblast a kde lidé s vlky žijí již od druhé poloviny devadesátých let."

Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny řekla:
"Rozumím tomu, že pro chovatele je těžké vidět zvířata, napadená velkou šelmou. Je to pohled, kterému jsme si v posledním století odvykli. Na druhou stranu zkušenosti z Německa ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy. Je ale potřeba s jejich přítomností počítat a přizpůsobit jí způsob chovu hospodářských zvířat. Škody způsobené velkými šelmami operativně řešíme. Naši pracovníci je přímo na místě posuzují, aby měl majitel nárok na náhradu. S chovateli jednáme a vysvětlujeme jim, jak stáda zabezpečit. Pro ochranu stád mohou nyní získat osmdesátiprocentní dotaci z Operačního programu Životní prostředí."

Tuto a další tiskové zprávy najdete na http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/ a www.hnutiduha.cz/aktualne.


Kontakty:
Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Tomáš Salov, tiskový mluvčí a vztahy s veřejností, Správa NP České Švýcarsko, 737 276 865, t.salov@npcs.cz

Poznámky:
[1] http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/v-luzickych-horach-se-pravdepodobne-pohybuji-vlci/
[2] Fotografie vlků jak z Lužických hor, tak z Národního parku České Švýcarsko jsou přílohou této tiskové zprávy a zároveň jsou na http://www.selmy.cz/novinari/galerie/?category=39%22 v novinářské galerii. Video vlků z Lužických hor najdete na https://youtu.be/WMX-7aK2XQE
[3] http://www.opzp.cz/vyzvy/110-vyzva
[4] Více na http://www.selmy.cz/clanky/jak-se-dari-steneti-kangala-v-luzickych-horach/
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist