https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fotovoltaiku-planuji-firmy-hlavne-pro-pokryti-vlastni-spotreby-a-pro-prodej-prebytku.k-financovani-chteji-vyuzit-predevsim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Raiffeisen - Leasing: Fotovoltaiku plánují firmy hlavně pro pokrytí vlastní spotřeby a pro prodej přebytků. K financování chtějí využít především vlastní zdroje, dotace a úvěr

2. května 2023 | Raiffeisen - Leasing
Podle průzkumu společnosti Raiffeisen - Leasing si fotovoltaiku nově plánuje pořídit přes 40 procent firem a 27 procent z těch, které ji už mají, ji chce ještě rozšířit. Jako hlavní účel firmy uvádějí pokrytí vlastní spotřeby (77 procent), prodej přebytků do sítě (31 procent) a nabíjení elektromobilů (15 procent). Více než polovina respondentů by fotovoltaiku financovala z vlastních zdrojů v kombinaci s dotací, třetina by volila cestu úvěru s dotací, 13 procent chce využít výhradně vlastní zdroje.

Čtyřicet dva procent firem oslovených v průzkumu společnosti Raiffeisen - Leasing má v plánu pořídit si vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Odpověděly tak hlavně firmy z oblasti zemědělství a lesnictví, z dopravy a logistiky a také ze stavebního průmyslu a developmentu. Dvacet sedm procent firem, které už vlastní fotovoltaiku mají, plánují její kapacitu ještě dále rozšířit. Jde hlavně o firmy z oblasti těžebního průmyslu a zpracování surovin.

FVE = vlastní spotřeba + prodej přebytků

Hlavními důvody, proč si firmy chtějí fotovoltaiku pořizovat nebo ji rozšiřovat, jsou: vlastní spotřeba (77 procent), prodej přebytků do sítě (31 procent) a nabíjení elektromobilů (15 procent). „Firmy reagují na energetickou krizi, a snaží se být nezávislé na vnějších dodavatelích energií. Pro majitele menších fotovoltaických elektráren je navíc od nového roku prodej přebytků jednodušší a výhodnější, a to díky novele vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Doba návratnosti se tak může zkrátit,“ komentuje Přemysl Beneš, obchodní ředitel společnosti Raiffeisen - Leasing.

Vlastní finance, dotace a úvěr

Nejčastěji by firmy fotovoltaiku financovaly z vlastních zdrojů společně s dotací. Odpovědělo tak 58 procent respondentů. Cestou úvěru s dotací by šlo 32 procent oslovených firem a 13 procent by čerpalo pouze z vlastních zdrojů. „Našim klientům rozhodně doporučujeme čerpat dotaci z Národního plánu obnovy, opravdu se to vyplatí. Žádat o dotaci může v podstatě každý podnikatel, je vyplácena zpětně na základě schválené žádosti a jejím předpokladem je plné předfinancování výdajů, ať už z vlastních zdrojů, nebo úvěru. Naše klienty umíme dovést krok po kroku k úspěšnému čerpání této dotace. Současně poskytujeme samotné financování fotovoltaiky,“ říká Přemysl Beneš.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist