https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/frantiskanska-legenda-800.vyroci-udalosti-z-zivota-svateho-frantiska-z-assisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Františkánský klášter Hostinné: Františkánská legenda: 800. výročí událostí z života svatého Františka z Assisi

V letošním roce si připomínáme dvě významná výročí spojená s životem svatého Františka z Assisi, jednoho z nejoblíbenějších světců, patrona Itálie, ekologie a zakladatele řádu františkánů.

Před 800 lety, tedy roku 1223, papež Honorius III. oficiálně potvrdil Františkovi z Assisi řádová pravidla a tím i existenci řádu menších bratři"- františkánů. Ve stejném roce František zinscenoval scénu narození Ježíše Krista a tím založil tradici stavění vánočních betlémů. Kdo byl svatý František a jak nás může jeho život a činy inspirovat i v dnešní době? Byl známý jednoduchým a přísně asketickým životem, péčí o chudé a nemocné a láskou ke zvířatům. Bazilika nad jeho hrobem v Assisi a nedaleká kaple Porciunkule patří k nejvýznamnějším křesťanským poutním místům. Vysvěcení této kaple založilo tradici slavnosti Porciunkule, která je od příchodu františkánů do Hostinného neodmyslitelně spojena i s naším městem.

Právě proto, že městské muzeum v Hostinném sídlí v prostorách františkánského kláštera, rozhodli jsme se uvedená výročí připomenout sezónní výstavou s názvem ,,Františkánská legenda". Návštěvníkům představujeme osobnost sv. Františka, popisujeme počátky řádu v českých zemích a dotýkáme se také působení františkánů v Hostinném. Výstava vznikla ve spolupráci s Provincií bratří františkánů. Františkáni, sídlící v klášteře Panny Marie Sněžné v Praze nám velkoryse zapůjčili zajímavé předměty spojené s životem řádu. Za zmínku stojí vzácné rukopisy uložené v historické františkánské knihovně nebo velký obraz „Strom františkánského řádu", který zdobí boční kapli kostela Panny Marie Sněžné v Praze.

Františkánské výročí si kromě této výstavy budeme v rámci Porciunkule připomínat bohoslužbou v rajské zahradě kláštera spojenou s vysvěcením zrestaurované sochy Krista. Na svatého Františka vzpomeneme také v rámci tradiční vánoční výstavy betlémů.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v pátek 12. května od 17:00 v přednáškovém sále městského muzea.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist