https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fsc-cr-pripravila-novou-verzi-popularni-webove-hry-lesaria.nove-i-v-anglictine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: FSC ČR připravila novou verzi populární webové hry Lesaria. Nově i v angličtině

3. prosince 2020 | FSC ČR
Autor: Jakub Fabík, tel: 724 061 362
FSC Česká republika spustila novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči vyzkouší, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Do hry byly přidány nové funkce a mechanismy, které zohledňují aktuální a často negativní vlivy klimatických změn, se kterými se musí vypořádávat čeští lesníci a pro co nejzdárnější dokončení hry nyní i hráči. Lesaria je navíc nově plně hratelná i v anglickém jazyce. Hru si můžete zahrát na webu www.lesaria.cz.

Ve hře Lesaria dostane hráč na starosti svůj vlastní les, který je rozdělený do celkem devíti sektorů. V těch může sázet stromy nebo je naopak kácet ale také například budovat zázemí pro návštěvníky lesa či vypustit rysa, který přirozeně snižuje množství lesní zvěře a chrání tak čerstvě vysazené stromky. Hlavním úkolem hráče je pak pěstovat les v souladu s přírodě blízkými lesnickými postupy a pravidly certifikace FSC, která se snaží vyvážit environmentální, ekonomické a sociální funkce lesa. „Naším cílem je vést hráče nejen k tomu, aby vytvořili zisk z vytěženého dřeva, ale aby se snažili také vytvořit zdravý, druhově a věkově rozrůzněný les bez holosečí, ve kterém je také dostatek zázemí pro jeho návštěvníky. Tedy takový les, který FSC ČR prosazuje prostřednictvím svého Standardu i mimo digitální prostředí, v opravdových českých lesích,“ uvedl ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda.

Kompletně novou vizuální podobu a funkce dostal na konci letních prázdnin také web FSC ČR www.poznejdrevo.cz, na kterém je možné si hru zahrát. Kromě Lesarie na něm návštěvníci najdou také nové FSC lesní stezky, které milovníky výletů do přírody zavedou do nejkrásnějších českých přírodě blízkých lesů, po kterých je provede nová mobilní aplikace, která jim zároveň přímo v terénu názorně ukáže základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření. Více informací a odkaz pro stažení aplikace FSC Lesní stezky lze nalézt na adrese https://poznejdrevo.cz/lesni-stezky/

Kromě plně funkční anglické verze hry Lesaria je jednou z novinek také upravené nastavení herních parametrů Lesarie, která nyní vyžaduje od hráčů, aby se při pěstování svého virtuálního lesa museli vyrovnávat i s negativními následky aktuálních klimatických změn, jako jsou například kůrovcové kalamity nebo lesní požáry. „Chceme tak hráčům zprostředkovat problémy, se kterými se musí ve svých lesích aktuálně vyrovnávat čeští lesníci,“ popsal smysl změn ředitel Duda. Jedním z nástrojů, které jsou v poslední době nejčastěji zmiňovány ve spojitosti s adaptací lesů na klimatické změny, jsou právě přírodě blízké lesnické postupy, které jsou dlouhodobě nedílnou součástí lesního standardu FSC v ČR.

Webovou hru Lesaria je možné hrát na adrese www.lesaria.cz.


O FSC

Základní ideou mezinárodní organizace FSC® (Forest Stewardship Council®) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpory šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích.


Další informace také na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.

Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz
Jakub Fabík, tel: 724 061 362
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist