https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fsc-cr-vyhlasuje-sesty-rocnik-fotograficke-souteze-neni-les-jako-les
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: FSC ČR vyhlašuje šestý ročník fotografické soutěže „Není les jako les“!

5. září 2018 | FSC ČR
Autor: Jakub Fabík, tel: 724 061 362
Organizace FSC ČR dnes zahájila šestý ročník fotografické soutěže pro veřejnost „Není les jako les“, která patří k největším soutěžím s environmentální tématikou v České republice. Cílem fotosoutěže je informovat veřejnost o důležitosti přírodě blízkého lesního hospodaření a možnostech odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. Fotografie lze zasílat do 18. listopadu ve třech tematických kategoriích: lidé v lese, dřevo v ruce, les a strom. Vítězné fotografie vybere odborná porota a výherci obdrží výhry v celkové ceně přes 80 000 Kč.

I v České republice lze v poslední době zřetelně vidět negativní dopady klimatických změn na lesní ekosystémy, ke kterým patří zhoršování vodní bilance, sucho, kalamitní výskyt patogenních škůdců či velkoplošný rozpad nestabilních monokultur.

Jedním z nejčastěji zmiňovaných opatření v souvislostí s adaptací lesů na klimatickou změnu je podpora a rozšíření přírodě blízkých forem lesního hospodaření (využívajících přirozenou obnovu lesa, sukcesi, přírodní výběr, přírůstový potenciál lesa apod.), které prosazuje i organizace FSC (Forest Stewardship Council).

Šetrné lesní hospodaření má však možnost podpořit i veřejnost: například výběrem výrobků ze dřeva, které pocházejí z odpovědných a certifikovaných zdrojů jako je FSC. Cílem fotosoutěže je tak ukázat tuto provázanost šetrného lesního hospodaření a odpovědné spotřeby, stejně jako ukázat krásu českých lesů a života v nich.

Hlavním partnerem fotosoutěže se stala již potřetí společnost Canon, mediální partnerství se zhostil časopis Digitální Fotomagazín, časopis FOTO a magazín F22.


Podmínky účasti

Fotosoutěž „Není les jako les“ se letos uskuteční na podzim od září do listopadu, což je ideální období k návštěvě pestrobarevných lesů, jejichž krásu a rozmanitost mohou soutěžící zachytit na fotografiích. Zasílat snímky mohou soutěžící až do 18. listopadu 2018.

Všichni zájemci mohou přihlásit své fotografie do jedné ze tří soutěžních kategorií, které odkazují na tři základní pilíře FSC – ekologický, ekonomický a sociální:

1) Lidé v lese
2) Dřevo v ruce
3) Les a strom

Na soutěžící čeká celkem devět cen v celkové hodnotě přes 80 000 Kč, které obdrží autoři fotografií na prvních třech místech v jednotlivých kategoriích. Výběr vítězných fotografií bude tradičně v rukou odborné poroty z řad profesionálních fotografů a zástupců partnerů fotosoutěže. Vítězové se mohou těšit na digitální fotoaparáty Canon EOS a Canon PowerShot a přenosné fototiskárny Canon Selphy.

„Prostřednictvím fotografické soutěže chceme informovat veřejnost o důležitosti odpovědné spotřeby a šetrného lesního hospodaření. Každý totiž může přispět k ochraně českých či světových lesů a podpořit hospodaření, které lépe připravuje lesy na negativní dopady klimatických změn – například výběrem výrobků ze dřeva pocházejících z odpovědných zdrojů jako je FSC,“ dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.


Podmínky soutěže a vyhlášení výsledků

Fotografie a videa mohou soutěžící posílat prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.vyfotdrevo.cz, kde najdou také podrobné podmínky účasti v soutěži a galerie fotografií zaslaných do soutěže.O FSC ČR

Základní ideou organizace Forest Stewardship Council (FSC) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Proto FSC vytvořilo mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku tak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem. Národní kancelář FSC ČR (Fairwood z.s.) již více než deset let prosazuje šetrné a přírodě blízké lesní hospodaření v České republice. FSC ČR se také věnuje informování o odpovědné spotřebě výrobků ze dřeva a environmentálnímu vzdělávání. Další informace na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.

Kontakt:
Petr Březina, FSC ČR, tel.: 777 900 298, e-mail: brezina@czechfsc.cz
Jakub Fabík, tel: 724 061 362 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist