https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fsc-zacalo-na-podzim-s-uspesnymi-vyukovymi-programy-v-prirode-blizkych-lesich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: FSC začalo na podzim s úspěšnými výukovými programy v přírodě blízkých lesích

11. prosince 2018 | FSC ČR
Autor: Jakub Fabík, tel: 724 061 362
Ukázat dopady změny klimatu na české lesy, přiblížit šetrné a přírodě blízké lesní hospodaření či důležitost lesních ekosystémů se podařilo na podzim v Jihomoravském kraji české pobočce mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC). Letošních prvních deseti programů se od října zúčastnilo přes 150 žáků na základních školách a obsazené jsou i další naplánované výuky. Program je však otevřen dalším zájemcům a organizace FSC ČR realizuje po domluvě i semináře pro pedagogy.

Aktuální nabídka výukových programů FSC ČR nabízí celkem pět typů kurzů, jejichž náplň a aktivity se liší dle toho, pro jaký ročník základní školy jsou určeny. Výukové kurzy lze absolvovat v lese i ve škole. Při výuce jsou žákům představeny také principy trvale udržitelného rozvoje spojující environmentální, sociální a ekonomické aspekty lesního hospodaření. „V dnešní komplikované situaci českých lesů, kdy již skoro každý vidí, jak na ně dopadá sucho a kalamita, je krajně důležité dát informace mladým generacím. Také proto, aby mohli zaujmout vlastní postoj k přírodě a k lesům, které jsou nejohroženějším světovým ekosystémem,“ dodal ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda.

Výukové programy FSC ČR mají za úkol ukázat žákům les jako živý organismus a popsat jim jednotlivé přírodní procesy, které v něm probíhají. Účastníci kurzů mají také možnost seznámit se se základními principy přírodě blízkého lesního hospodaření. Tematicky kurzy navazují mimo jiné i na aktuální diskuzi o zadržování vody v krajině. „Chceme školákům nabídnout interaktivní pohled na les a místo klasické výuky je zapojit do zážitkových aktivit a her nebo vyučování přenést přímo do prostředí lesa, odkud si třeba odnesou i originální vlastnoručně vyrobený suvenýr,“ popsala vedoucí pedagogického programu FSC ČR Mgr. Kateřina Lučan.

Výukové programy FSC ČR začaly v polovině října a zúčastnilo se jich nyní už více než 150 žáků. Do konce roku jsou naplánované další výuky a dohromady se programu zúčastní více než dvě stovky žáků z jihomoravských škol. Doprovázeny byly také pedagogickými semináři, na kterých měli učitelé možnost seznámit se s metodami zážitkové lesní výuky, aby je následně mohli využít v jejich vlastním vyučování. Plánováno je také rozšíření na další kraje a regiony České republiky.

Zájemci z řad pedagogů a škol si mohou výukový kurz FSC zarezervovat na emailu fsc.vzdelavani@czechfsc.cz. Datum kurzu lze individuálně stanovit na základě domluvy mezi učitelem a pedagogickým týmem FSC ČR. Více informací o jednotlivých typech kurzů lze najít v informačním letáku FSC ČR, kde je uvedena kompletní nabídka výukových programů.

O FSC

Základní ideou mezinárodní organizace FSC® (Forest Stewardship Council®) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpory šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích. Další informace na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.

Kontakt:
Mgr. Kateřina Lučan, koordinátorka pedagogického programu FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: fsc.vzdelavani@czechfsc.cz
Jakub Fabík, tel: 724 061 362 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist