https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/gazdik-kauza-becva-naznacuje-selhani-vysetrovacich-organu.od-brabce-ocekavam-rezignaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Gazdík: Kauza Bečva naznačuje selhání vyšetřovacích orgánů. Od Brabce očekávám rezignaci

1. prosince 2020 | STAN
Zjištění redaktorů Deníku Referendum naznačují, že při vyšetřování kauzy otravy řeky Bečvy došlo k selhání institucí demokratického státu. Petr Gazdík proto vyzval ministra Richarda Brabce k rezignaci a po ministru vnitra bude požadovat důkladné prošetření pochybení příslušných orgánů při vyšetřování celého případu.

„Podařilo se nám zařadit bod ke kauze otravy řeky Bečvy na jednání Sněmovny a očekávám, že dojde k vyvození politické odpovědnosti. Ministerstvo životního prostředí ve věci vyšetřování jedné z největších ekologických katastrof, buď absolutně selhalo nebo se snaží vše zamést pod koberec. Ať už je skutečnost jakákoliv ministr Brabec by se měl zachovat jako chlap, vzít na sebe odpovědnost a skončit,“ vyzývá poslanec Gazdík ministra životního prostředí k rezignaci.

Petr Gazdík domluvil schůzku s Janem Hamáčkem a bude s ním diskutovat další postup při prošetřování činnosti příslušných orgánů v kauze otravy Bečvy.

„Více než dva měsíce trvá vyšetřovacím orgánům než dokážou najít důkazy i viníka, a mezitím mnohem více informací objasní redaktoři internetového portálu. To už není jen ekologická katastrofa, ale selhání institucí demokratického státu. Domluvil jsem proto schůzku s ministrem vnitra a budu s ním diskutovat kroky vedoucí k důkladnému prošetření postupu vyšetřovacích orgánů,“ dodává Gazdík.

Pokud nebude přijata politická odpovědnost za pochybení, chce poslankyně Jana Krutáková zřídit vyšetřovací komisi v Poslanecké sněmovně.

„Je zapotřebí vyslat signál, že tak rozsáhlá likvidace přírodního rázu naší krajiny nezůstane bez postihu. Pokud ministr nepřijme odpovědnost za svou neschopnost najít a potrestat viníky v kauze Bečva, budu usilovat o zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, jejíž cíl bude zjistit, kdo je v této kauze zodpovědný za selhání státu jako celku.“ upozorňuje poslankyně Jana Krutáková.

Podle Petra Gazdíka je právě vyvození odpovědnosti za pochybení v této kauze důležitým signálem pro veřejnost.

„Je to ohrožení nejen naší krajiny, ale také zdraví lidí, kteří mohli s nebezpečnou látkou přijít do styku. Problémy občanů na periferii jsou úředníkům v Praze dlouhodobě ukradené, ale mou povinností je udělat maximum, aby za katastrofu takových rozměrů padaly hlavy,“ doplňuje Gazdík.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist