https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/gazdik-vlada-musi-zarucit-neucast-ruskych-i-cinskych-firem.pokud-splni-i-nase-dalsi-pozadavky-jsme-ochotni-zakon-podporit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Gazdík: Vláda musí zaručit neúčast ruských i čínských firem. Pokud splní i naše další požadavky, jsme ochotni zákon podpořit

15. června 2021 | STAN
Koalice Pirátů a Starostů se po několika měsíčních jednáních dohodla společně s dalšími zástupci demokratické opozice a ministrem průmyslu a obchodu na podobě zákona “Lex Dukovany”. Obě strany vyjednávání se shodly na načtení pozměňovacího návrhu na půdě Senátu, který by měl zakazovat účast ruských a čínských firem v připravovaném tendru na dostavbu Dukovan. Starostové společně s Piráty a dalšími demokratickými stranami od začátku spatřovali velké bezpečnostní riziko celého projektu. Pro podporu zákona si obě koaliční strany stanovily přijetí jasně stanovených podmínek.

“Vláda sice veřejně deklarovala, že čínské ani ruské firmy nebudou přizvány do tendru, zvláště po aféře Vrbětice, nicméně v oficiálním usnesení vlády nic takového není. Proto chceme, aby bylo do zákona jasně přidáno, že žádná z těchto zemí tendru účastna nebude. V Senátu proto budou k zákonu připraveny pozměňovací návrhy. Celkově však máme k celému zákonu s Piráty výhrady a jsem zvědav, zda budou naše stanovené podmínky přijaty,” uvedl na klubové tiskové konferenci místopředseda hnutí Petr Gazdík.

Mezi požadavky obou koaličních uskupení také patří zastropování výkupní ceny z nového jaderného zdroje i to, že nový blok bude poptáván za fixní cenu s dodavatelem, který dodá kompletní realizaci, bez možnosti navyšování nákladů.

“Cena celé elektrárny musí být soutěžena jako fixní, aby nedošlo k problémům při dostavbě nejen jaderných elektráren ale i vodních zdrojů, jak se děje v ostatních zemích, že se cena neúměrně zvyšuje vlivem různých okolností stavby. Pokud budou naše požadavky splněny, jsme připraveni zákon podpořit,” uzavřel Petr Gazdík.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist