Eliska Crkovska "> Samsung Solve for Tomorrow: Generace Z má udržitelnost „v krvi“. Jejich projekty změní svět - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/generace-z-ma-udrzitelnost-v-krvi.jejich-projekty-zmeni-svet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Samsung Solve for Tomorrow: Generace Z má udržitelnost „v krvi“. Jejich projekty změní svět

29. března 2023 |
Autor: Eliska Crkovska, tel: 605218549
Pokud nezměníme svůj životní styl, bude Země v roce 2050 o 1,5 stupně teplejší. Své nápady na „inovace pro udržitelnou budoucnost“ představila desítka studentských týmů – finalistů programu Solve for Tomorrow. Polovina projektů patří středoškolákům z Prahy.

Češi jsou premianty v třídění odpadu, tím ale jejich snahy většinou končí. Výraznější změny ve spotřebním chování přináší lidé narození po roce 1995, tzv. generace Z. Nesnáší konzum, preferují sdílení, etickou módu i bezobalové obchody. Podle serveru World Economic Forum dokáží navíc dnešní dvacátníci své udržitelné myšlení přenést i na ostatní. „Jde o generaci, která vyrostla s technologiemi – přirozeně je ovládá a stejně přirozeně také umí přemýšlet o jejich dalším potenciálu a využití. Právě na podporu takových studentů a jejich nápadů vznikl globální program Solve for Tomorrow, který iniciuje společnost Samsung ve 40 zemích světa. Letošní ročník, společný pro Česko a Slovensko, se zaměřil na ‚inovace pro udržitelnou budoucnost‘ a potvrdil, jak důležité téma to pro mladé lidi je. Ze 70 přihlášených nápadů jsme vybrali deset nejlepších, které mají šanci na realizaci,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung.

Principy udržitelnosti se přitom nevztahují jen na klimatická opatření a šetrnost k přírodě, mezi cíle udržitelného rozvoje podle OSN patří i kvalitní vzdělávání nebo méně nerovností ve společnosti. „Udržitelnost je a bude zásadní pro veškeré společenské činnosti či podnikatelské aktivity. A všudypřítomné technologie a inovace mohou být skvělým nástrojem, jak tyto výzvy přijmout a řešit,“ poukázala Zuzana Mravík Zelenická.

Mezi finálové projekty letošního programu Solve for Tomorrow patří například aplikace, která sleduje kvalitu ovzduší, aplikace nahrazující papírové účtenky, řešení pro recyklaci jednorázových e-cigaret, výroba ekologických patníků, aplikace proti plýtvání potravinami nebo vzdělávací aplikace pro mládež.

Jak ale uvést sebelepší nápad do praxe? Jak z něj udělat funkční produkt, který bude lidem prospěšný? Od myšlenek k prototypu vede dlouhá cesta, kterou účastníci programu ušli. „Na podzim vždy uveřejníme výzvu pro jedno- až čtyřčlenné týmy, které se mohou do programu přihlásit s hrubou představou, co a jak díky technologiím zlepšit. Poté mají účastníci přístup k rozvojovým seminářům, získají informace a podněty od odborníků, naučí se klíčovou metodologii Design Thinking, která buduje produkt na základě skutečných potřeb spotřebitelů, a zdokonalí své měkké dovednosti, především týmovou spolupráci a veřejnou prezentaci,“ popsala Zuzana Mravík Zelenická.

První ročník programu Solve for Tomorrow v Česku loni vyhrál tým KV Innovations – dva kamarádi z Plzně, kteří vymysleli systém na ochranu elektrokol před krádeží. Díky získaným kontaktům a investorům se jim podařilo dotáhnout svůj produkt ke vstupu na trh a po maturitě plánují svůj byznys rozjet na plno. „Mladí lidé obvykle touží svými nápady ‚spasit celý svět‘, ale v programu pochopí, že mnohem víc dokáží, když začnou ve svém okolí, že prosadit vlastní projekt v regionu má velký smysl a může nastartovat mnoho změn. Letošních šest finálových nápadů pochází z Česka, čtyři ze Slovenska. Společně se všichni finalisté sejdou 18. dubna, kdy budou prezentovat své prototypy odborné porotě. Vítěz bude zastupovat Českou a Slovenskou republiku na Samsung evropském online finále v červenci 2023,“ dodala Zuzana Mravík Zelenická.

FINALISTÉ PROGRAMU SOLVE FOR TOMORROW 2022/23
DABL, aplikace ke zlepšení finanční gramotnosti ve formě videohry, Obchodná akadémia Šurany
DUSTEE, aplikace ke sledování znečištění ovzduší, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium, Praha 5
FOURTECH, solární dobíjecí stanice pro notebooky do škol, Stredná odborná škola techniky a služieb Levice
MENSA SIGMA, recyklace jednorázových cigaret Ceego prostřednictvím sběrných nádob + aplikace, Mensa gymnázium, Praha 6
NG INNOVATIONS, aplikace k shromažďování účtenek MyReceipt s funkcí sledování výdajů a nákupů, Gymnázium Jana Palacha, Praha 1
PROTEENS, aplikace k zamezení plýtvání potravinami E-fridge + recepty a seznamy, Evanjelické gymnázium Jana Amosa Komenského, Košice
REFUTURE, výroba filamentů do 3D tiskáren – patníky z filamentu + plašička, Českoslovanská akademie obchodní, Praha 2
SÍŤAŘI, snížení času na sociálních sítích pomocí hry „Rostoucí/prosperující městečko", EDUCAnet Praha 11
SYVILLO, denní ekologické úlohy zábavnou formou v aplikaci, MTAG - ZS a Gymnazium, Bratislava
UNIVERS, aplikace pro nadané studenty o akcích v okolí nebo k vytvoření komunity, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň

Eliska Crkovska, tel: 605218549
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist