https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/geopark-ralsko-vyhlasuje-soutez-o-nejlepsi-land-art-v-zaniklych-obcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Geopark Ralsko o.p.s.: Geopark Ralsko vyhlašuje soutěž o nejlepší Land art v zaniklých obcích

4. března 2019 | Geopark Ralsko o.p.s.
Autor: Lenka Mrázová, tel: 739354701
Již čtvrtým rokem pořádá Geopark Ralsko mezinárodní land artový Festival Proměny v krajině zaniklých obcí, při kterém umělci společně vytvářejí díla, která mají překlenout historii násilné přeměny krajiny pod Ralskem. Letos nově se do tvoření může zapojit kdokoliv, malí, velcí, týmy i jednotlivci, rodiny nebo školy.
Úkolem je v období od 1. března do 12. května vyrazit do Geoparku Ralsko a vytvořit dílo z přírodních materiálů v oblasti zaniklých obcích. Poté dílo vyfotit a zaslat fotku spolu se jmény autorů, názvem díla a jeho lokací (nejlépe ve formátu GPS) na e-mail festival@geoparkralsko.cz. Fotky lze také sdílet přes Instagram #mujotisk, #landartRalsko #promenyRalsko. Pro orientaci, kde všude byly zaniklé obce, poslouží interaktivní mapa Geoparku Ralsko – www.mapa.geoparkralsko.cz.
Přihlášená díla vyhodnotí účastníci mezinárodního landartového workshopu, který se koná na konci května. Budou to umělci z České republiky, Německa, Islandu a Norska. Na nejlepší díla čekají zajímavé odměny, například roční předplatné časopisu Koktejl, koš regionálních produktů nebo vstupenky na vybrané atrakce Máchova kraje. Vyhlášení výsledků proběhne na Mezinárodním Landart Festivalu Proměny 25.5. 2019. Nejlepší fotografie budou také použity na kalendář Geoparku Ralsko pro rok 2020. Soutěž se koná za podpory Libereckého kraje. Více na www.festival-ralsko.com
Zájemci o soutěž se mohou inspirovat na místech v Ralsku, kde jsou podobná díla již vytvořena, například v zaniklé obci Jabloneček. Samotná soutěž totiž navazuje na dlouhodobé úsilí Geoparku Ralsko o oživení příběhu zaniklých obcí. „Každým rokem se snažíme tuto aktivitu posunout dál a vymyslet něco nového. Letos jsme vyhlásili tuto soutěž a další novinkou je i účast umělců z Norska a Islandu na mezinárodním Festivalu Proměny v květnu,“ uvedla Lenka Mrázová, autorka celého projektu.
A proč právě v Ralsku? Oblast pod Ralskem byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. V průběhu 20. století byl ale tento ráz kulturní krajiny narušen pobytem tří armád – německé (1938-45), československé lidové (1947-1968) a sovětské (1968-1991). V důsledku zřízení vojenského výcvikového prostoru Ralsko zcela zmizelo přes 20 osad, i se svými kostely, hospodami a poli.

Informace pro média:
Celý projekt pracuje se dvěma uměleckými směry, které jsou si velmi blízké nazývanými land art a site specifik art.
Land art je ekologicky laděný umělecký směr, který nezatěžuje přírodu, ale naopak vede k návratu k přírodním materiálům. Land art je pro nás také způsob, jak se navrátit ke kořenům kraje, k přírodě a k historii místa.
Site specifik art je umění zasazené do kontextu určitého prostoru - do konkrétního místa. Atmosféra místa - genius loci a jeho příběh jsou základním zdrojem inspirace pro vznik uměleckého díla. Cílem projektů site specifik art je oživení nevyužívaných míst a poukázání na nejrůznější polozapomenuté historické, kulturně-umělecké a často i politické souvislosti. V rámci projektů site specifik art se klade důraz na intermedialitu, která se projevuje zejména jako volné propojování divadla, hudby, výtvarného umění, popř. dalších uměleckých prostředků. Přednostně jde tedy o to vzbudit v lidech zájem o místo, kde žijí a které přehlížejí.

Pravidla soutěže:
1. V období od 1. března do 12. května se vydejte do Geoparku Ralsko, nejlépe na místo jedné ze zaniklých obcí—mapa.geoparkralsko.cz
2. Z přírodních materiálu vytvořte umělecké dílo podle vašeho gusta
3. Dílo vyfoťte.
4. Fotografii spolu s vaším jménem (1), kontaktem (2—email, telefon), pojmenováním díla (3), umístěním díla (4—nejlépe GPS) pošlete na adresu festival@geoparkralsko.cz
5. Sběr fotografií bude ukončen 12.5. 2019
6. Vyhlášení výsledků proběhne na Mezinárodním Landart Festivalu Proměny 25.5. 2019.
7. Nejlepší díla vystavíme na festivalu a oceníme. Čeká na vás třeba roční předplatné časopisu Koktejl, koš regionálních produktů nebo vstupenky na vybrané atrakce Máchova kraje.
8. Hodnotit budou umělci z České republiky, Německa, Norska a Islandu, kteří se účastní mezinárodního landart workshopu v Ralsku.
9. Nejlepší fotografie budou použity na kalendář Geoparku Ralsko pro rok 2020.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist