https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/grand-prix-ekofilmu-ziskal-francouzsky-film-najezd-na-atlantik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MFF Ekofilm: Grand Prix EKOFILMu získal francouzský film Nájezd na Atlantik

8. října 2023 | MFF Ekofilm
Nejstarší evropský filmový festival o přírodě EKOFILM zná letošní vítěze.


Cena ministra životního prostředí – Grand Prix: Nájezd na Atlantik

Grand Prix – cenu ministra životního prostředí získal snímek Nájezd na Atlantik. Ten se zaměřuje na problematiku rybolovu v západoafrických vodách, kde evropské, ruské a asijské rybářské flotily často nelegálně loví. To má devastující dopady na místní rybáře a ekosystém. Film sleduje odpor místních obyvatel, kteří bojují za uznání a změnu na mezinárodní úrovni. „Jedná se o velmi silný příběh, který ukazuje střet chudší části světa s nenasytností těch velkých, jako jsou Čína, Rusko, ale vlastně i Evropa. Ukazuje, jak destruktivní dopady může mít naše chování na lokální ekosystémy,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík, jehož resort festival pořádá. „I přesto, že se děj odehrává Senegalu, tak to má dopad i na nás v Evropě – třeba v rámci migrace. Líbí se mi na něm to, jak se dotýká různých témat, jak je komplexní,” doplňuje svůj pohled na vítězný snímek další z porotkyň herečka Veronika Čermák Macková.


Cena prezidenta festivalu

Cenu prezidenta festivalu obdržel film Cizinci ve tmě, který vypráví příběh svítícího brouka, světlušky. Jeho úkol najít partnerku ve tmě je narušen nočním elektrickým osvětlením. „Tenhle film ukazuje zdánlivě nepodstatnou věc – jak vlastně světelné znečištění může fatálně ovlivnit existenci konkrétního živočišného druhu,” upozorňuje Miko. Snímek oslovil i další z festivalových porotkyň Natálii Pažickou: „Ten film diváka baví hlavně svou vizuální formou.
Vůbec jsem nečekala, že bych mohla cítit až takovou empatii k brouku, jakým je světluška,” říká s úsměvem Pažická.


Krásy přírody: Trhlina v hoře

V kategorii Krásy přírody si cenu odnesl britský film Trhlina v hoře. „Poukazuje na tenkou hranici mezi ,utajit a chránit´ a ,proslavit a nechat zničit,” říká další člen poroty, úspěšný dokumentarista Jan E. Svatoš. „Zaměřuje se nejen na ,krásy přírody´, ale i na reflexi místních obyvatel a jejich etická dilemata,” myslí si Svatoš o filmu, který sleduje úsilí o záchranu největší jeskynní chodby na světě v Hang Son Doong ve středním Vietnamu a snahu najít rovnováhu mezi ochranou přírody a rozvojem turistického průmyslu.


Vize přírody: Greenwashing: Zabiják klimatu

Tvrzení velkých společností ohledně jejich "uhlíkové neutrality" zpochybňuje vítězný film kategorie Vize přírody. Snímek Greenwashing: Zabiják klimatu, za kterým stojí francouzská filmařka Claire Tessonová, zkoumá skutečnou efektivitu a dopady takzvaných ekologických projektů firem, jako je třeba výsadba stromů.


Ve zkratce: Zázraky neviditelného světa

A konečně, v kategorii Ve zkratce zvítězil film Zázraky neviditelného světa, který nás zavádí do mikrosvěta přítomného v každém koutě naší planety, ale je pro nás téměř neviditelným.


Vítězné filmy budou promítány 8. října od 14.30 v kině Art v Brně, vstupné je zdarma.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist